00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Ochrana prírody
04. december 2013 / rl
Odloženie pripravovanej odbornej diskusie o trasovaní ropovodu cez Bratislavu na budúci rok pobúrilo členov občianskeho združenia Nie ropovodu.

Podľa predsedu združenia Nie ropovodu Miroslava Draguna je nepochopiteľné, že ministerstvo hospodárstva zrušilo plánovanú odbornú diskusiu so zástupcami magistrátu, krajskými i mestskými poslancami a s odbornou verejnosťou na tému ropovodu. Argumentom rezortu hospodárstva je podľa Draguna to, že na prípravu odborných argumentov a podkladov pre tento projekt potrebujú ešte približne rok. 

"Pre nás je nepochopiteľné, prečo ministerstvo hospodárstva tvrdí, že do dnešného dňa nemajú žiadne podklady, keď v rámci Ekotopfilmu vydali 11. októbra tlačovú správu o tom, že prebehla na Ekotopfilme veľká verejná diskusia na túto tému," uviedol dnes Dragun. Citoval pri tom zástupcu spoločnosti Bratislava Schwechat Pipeline (BSP) Roberta Nemcsicsa, ktorý uviedol, že "návštevníci festivalu a široká verejnosť sa okrem technického riešenia možného trasovania zaujímali najmä o otázky ekológie. Ako odznelo počas workshopu, na ekologický faktor je pri celom zámere kladený osobitný dôraz. Aj preto považujeme vyjadrenia niektorých ekologických aktivistov za nešťastné a nebezpečné, pretože zavádzajú verejnosť. Taktiež nás mrzí skutočnosť, že nepresným informáciám podliehajú aj niektorí predstavitelia bratislavských mestských častí či samospráv. Preto veríme, že starostov či poslancov presvedčíme o neopodstatnenosti ich obáv aj dnes prezentovanými argumentmi." Ako dodal Dragun, združenie Nie ropovodu preto zaujíma, "či v októbri malo ministerstvo hospodárstva, spoločnosť BSP a Transpetrol dostatok podkladov, keď si organizovali PR akciu na Ekotopfilme, ale keď majú reálne predstúpiť pred poslancov a verejnosť, nemajú pripravené nič." 

O odborné prerokovanie trasovania ropovodu cez katastrálne územie Bratislavy požiadal primátor Milan Ftáčnik ministerstvo hospodárstva ešte začiatkom októbra. Termín odbornej diskusie stanovili na dnes, pozvaní mali byť nielen poslanci mesta a kraja, ale aj predstavitelia občianskych združení, ktorí bojujú proti ropovodu cez Bratislavu či zástupcovia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti i odborníci na životné prostredie. Ako však agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy, ministerstvo hospodárstva vyhodnotilo negatívne stanovisko mesta a požiadavku, aby ropovod neprechádzal stredom Petržalky ako stanovisko, ktoré je v konflikte s tým, čo rezort pripravuje. Andrassy ďalej dodal, že mesto nemá nástroje na to, aby prinútilo spoločnosť Transpetrol alebo predstaviteľov rezortu hospodárstva, aby na odbornú diskusiu prišli. "Ak oni vyhodnotili situáciu, že v tejto chvíli by takáto diskusia neposunula riešenie problému dopredu, či už z pozitívneho alebo negatívneho hľadiska, a že je potrebné, aby na tom pracovali odborníci, tak bratislavský magistrát nemá nástroje na to, aby takýto legitímny postoj rezortu hospodárstva zvrátil alebo zmenil," vysvetlil. Podľa Andrassyho pre negatívne stanovisko mesta, ktoré je v konflikte s pripravovaným trasovaním ropovodu cez Bratislavu, je potrebné pripraviť návrh, ktorý bude akceptovať požiadavku mesta i odborníkov z magistrátu. K tomu je potrebné vytvoriť pracovnú skupinu, ktorej bude mať zastúpenie aj mesto. "Táto komisia sa bude musieť vyrovnať s pohľadom bratislavskej samosprávy a s negatívnym postojom primátora Ftáčnika k trasovaniu ropovodu," dodal Andrassy. 

Ministerstvo hospodárstva reaguje, že v žiadnom prípade nejde o odsunutie stretnutia s mestskými poslancami. Rezort podľa jeho hovorcu Stanislava Jurikoviča intenzívne komunikuje o projekte s bratislavským magistrátom. "Projekt ropovodu BSP je na území SR stále v kategórii projektovej štúdie. Nemá teda podobu definitívneho návrhu trasy, ktorá by mohla byť predmetom širokej diskusie, resp. schvaľovania orgánmi, ktorým to zo zákona prináleží," uviedol hovorca rezortu hospodárstva. Diskusia k projektu si podľa neho momentálne vyžaduje výlučne odborný prístup za účasti odborníkov z rôznych oblastí. Preto sa zástupcovia ministerstva a magistrátu rozhodli pre komunikáciu o projekte na úrovni viacerých odborných komisií, ktoré zriadia. Výstupy z týchto rokovaní budú potom podkladom pre poslancov mestského zastupiteľstva. 

Ropovod cez Bratislavu má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 140 mil. eur. Na financovaní projektu sa majú podieľať obe spomínané spoločnosti. Do konca tohto roka sa majú pripraviť potrebné dokumenty, ktoré zabezpečia realizáciu projektu. Známa by mala byť aj trasa, kadiaľ nový ropovod povedie. Ministerstvu hospodárstva sa na základe štúdie spoločnosti KPMG zatiaľ pozdávajú dve trasy z desiatich posudzovaných. Prvá trasa ropovodu s dĺžkou viac ako 81 kilometrov (z toho na území Slovenska 27,5 kilometra) by mala viesť pozdĺž diaľnice z Veľkého Bielu cez Bratislavu až po hraničný priechod Petržalka-Kittsee. Druhá trasa ropovodu s dĺžkou takmer 85 kilometrov (z toho na území Slovenska 32,5 kilometra) je až na mierne zmeny totožná s prvou trasou.

(sita)

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB