00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Váš názor
07. február 2017 / rl
Bez zjavnej spoločenskej objednávky, kupujúcich alebo predávajúcich, chceme meniť naše zvyklosti, ktoré sme 26 rokov užívali. Autori sa odvolávajú na zahraničné krajiny, avšak nie, na nám blízke Česko a Maďarsko, ale na tie vyspelejšie.

Vraj sa tým blížime k vyspelým krajinám, ktoré nepredávajú počas dní štátnych sviatkov. Zrejme mali na mysli Nemecko, kde sa naozaj počas štátneho sviatku nepredáva. Ale aj tam začala diskusia a Nemecký ústavný súd už zobral minulý rok právomoc o tom rozhodovať federálnemu parlamentu a presunul to na spolkové parlamenty, čo je prvý krok na zmenu.

Chcel by som preto reagovať na poslanca strany SMER, konkrétne na pána Podmanického, ktorý sa rozhodol, že zakáže predaj v obchodoch počas štátnych sviatkov.

Ak už sa chce približovať k vyspelým krajinám, tak by sme sa mali aj v tom, že napríklad Nemecko má 7 štátnych sviatkov a Slovensko 17 dní, teda najviac v Európskej únii. Nezachytil som, že by navrhol znížiť desať slovenských štátnych sviatkov, aby sme sa teda približovali k tomu vyspelému zahraničiu.

Po 26 rokoch slobodného podnikania a neobmedzeného nakupovania sa pán POLITIK rozhodol, že sa zakáže predaj počas sviatkov. Prečo chce občanovi zakazovať nakupovať? Veď ten, kto nebude chcieť navštíviť obchod, jednoducho nakupovať nepríde, netreba mu to zakazovať.

Z jeho návrhu nie je zrejmé, koho svojím zákazom chce chrániť, či kupujúcich alebo predávajúcich? Ak chce chrániť predavačov a predavačky, neopýtal sa na to v žiadnom referende alebo prieskume a taktiež ani to nebolo povedané, že tým pádom prídu o zhruba jeden mesačný plat za celý rok v príplatkoch a to tak, že napríklad v obchodných centrách sa robia 12 hodinové služby, teda cca 15 dní, by bolo zatvorené je jeden mesiac. A o tento jeden priemerný mesačný plat za celý rok prídu.

Prečo potom nechce chrániť pred prácou vo sviatočných dňoch všetkých predavačov, aj tých na čerpacích staniciach, predavačky v suvenírových obchodoch, na letiskách? Tí nemôžu mať tiež voľno počas sviatku? A prečo nechce zatvoriť aj reštaurácie, hotely, bary, cukrárne, múzeá, kiná, divadlá... Či už sa jedná o čašníčku, kuchárku, cukrárku, barmanku, chyžnú, recepčnú a herečku, uvádzačku v kinách, tie si nezaslúžia počas sviatkov odpočívať? Nie je to diskriminácia? Vari len predavačka, aj to nie každá je chránený druh? A keď už chce chrániť pracujúcich ľudí pred prácou počas sviatku, čo je veľmi šľachetná myšlienka, prečo nezakázal prácu počas sviatkov aj vo veľkých fabrikách KIA, Volkswagen, Peugeot, Jaguár, VSŽ, Samsung a iných? Títo pracujúci už nemusia mať voľný deň cez sviatok? Prečo chce zatvoriť obchodné centrá? Tie už v dnešnej dobe plnia funkciu nielen obchodnú, ale aj spoločenskú a zábavnú. Prečo by si už občan nemohol počas štátneho sviatku zájsť do nákupného centra aj s rodinou, poprechádzať sa, vybaviť čo potrebujú, pozieť obchody, dať si opravť topánky, zájsť na poštu, prelistovať knihy v kníhkupectve, zaniesť si oblečenie do čistiarne, prípadne sa informovať na hypotéku v banke alebo si zájsť do fitka, plavárne, sauny, najesť sa, kúpiť kvety, vybaviť letenku, kúpiť lieky v lekárni. Alebo opäť budú napríklad v Bratislave otvorené počas sviatkov len dve pohotovostné lekárne? To všetko a oveľa viac iných služieb dnes obchodné centrá poskytujú. Prečo by napríklad 1.septembra na Deň ústavy nemohol rodič si ísť nakúpiť do papierníctva veci pre deti do školy? Nikto nikoho nenúti, aby tam šiel, môžu byť na obede doma s rodinou, poobede v prírode a potom navečer si zbehnúť do centra. Každý podnikateľ, veľký či malý nech sám rozhodne, či otvorí svoju prevádzku alebo bude zatvorené.

Každý občan nech sa sám rozhodne, či pôjde nakupovať počas štátneho sviatku, či len popozerať alebo zostane doma. Prečo by mal štát alebo poslanec určovať, zakazovať? Veď štát má byť pre občanov a nie proti občanovi.

Skúšali to aj v Maďarskej republike a keď chcela opozícia vypísať referendum o znovuotvorení v nedeľu, či na sviatok, rýchlo to zrušili a občania Maďarska naďalej nakupujú kedy chcú oni a nie kedy im určia politici. Čo sa týka ekonomickej stránky treba si tiež uvedomiť, že naše sviatky väčšinou nekolidujú so zahraničnými a teda keď bude u nás všetko zatvorené, tak Bratislavčania pôjdu húfne nakupovať a relaxovať do Rakúska, západniari do Čiech, severania do Poľska, južania do Maďarska...Tu zarobené eurá budú míňať naši občania v zahraničí a štát príde nielen o dane z príjmu, ale aj o DPH atď. Treba si tiež uvedomiť, že máme najviac štátnych sviatkov v EU, čo znamená, že štát určil pracovné voľno a prikázal za to vyplatiť podnikatelovi, (ale aj štátu) pre zamestnanca priemernú mzdu. Každý jeden sviatok znižuje u nás produktivitu a HDP, lebo náklady na mzdu sú a výkon žiadny...17 sviatkov je z 365 dni cca 5 %. Keď niekto tvrdí, že sa nezníži obrat, nie je to pravda. Áno, chleba si nakúpi dopredu, ale nákup tovaru, impulzný nákup, zábava, či relax minutý v zahraničí tu bude chýbať.

Nechápem a nenašiel som ani jeden pozitívny prínos tohto zákazu predaja počas štátnych sviatkov, či už z ekonomickej alebo spoločenskej stránky. A nečudujme sa, že občania strácajú dôveru v štandardných politikoch, ktorí im len určujú, zakazujú, prikazujú a rozhodujú, kedy môžu a kedy nemôžu nakupovať.

S úctou,

Pavol Kormúth

Ilustr. foto: Obchodná ulica- BK

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB