"Je to jedinečná výstava diel, aké sa nenachádzajú v žiadnej galérii a vôbec prvýkrát je zverejnená kolekcia 122 pôvabných obrázkov. V nich maliar spájal lásku k Francúzsku s láskou k rodnému Slovensku i francúzsku kultúru so slovenskou tradíciou," na štvrtkovej (6. 4.) vernisáži výstavy konštatovala jej kurátorka Dagmar Srnenská.
Po nútenom odchode z Francúzska v roku 1950 zanechal Imro Weiner-Kráľ za železnou oponou milovanú dcéru Elise a jej mamu. O rok neskôr sa pokúšal za nimi ilegálne odísť, no chytili ho na hraniciach a niekoľko mesiacov bol vo väzení. Túžba po kontakte s dcérou bola neobyčajne silná, a preto jej každý deň posielal listy, v ktorých pre ňu písal a maľoval príbehy. To bol v tých časoch poznamenaných politickými represáliami jediný možný kontakt. Začal ich posielať štvorročnej Elise a v rokoch 1953 až 1956 takto udržiaval kontakt.
Vtedy vznikali vtipné dobrodružstvá kocúra Mineta, žabiaka Brekeke, prefíkaného lišiaka, zradného vlka alebo namysleného kohúta kraľujúceho na dvore v spoločnosti obľúbených sliepok. Postupne sa k nim pridal bocian a malé dievčatko Liduška s húskami. Nechýbali ani králi, princovia a princezné alebo Maruška týraná zlou macochou. Liduška aj Maruška mali podobu malej Elise a keď náhodou v príbehu vystupoval kocúr Minet, niekedy ju pozdravil Dobrý deň Elise, samozrejme, vo francúzštine Bon jour Elise. V tomto jazyku sú aj krátke sprievodné texty k farebným ilustráciám.
"Tie obrázky posielal v listoch mojej mame. Mala som ich odložené, boli mojou klenotnicou a teraz takto vystavené ich znova objavujem. Písal ich podľa maminých anekdot alebo vymýšľal príbehy. Tie mi umožnili snívať o krajine, ktorú som nepoznala," vyznala sa dcéra Elise, ktorá prišla na výstavu z Paríža.
Podľa Srnenskej sú ilustrácie jedinečným príkladom úžasného maliarstva a kresliarstva Imra Weinera-Kráľa. Tiež príkladom neobyčajnej fantázie, pomocou ktorej sa aspoň sčasti chcel priblížiť k dcére a na nútenú diaľku viesť s ňou skromný dialóg.
Výstavu, ktorá potrvá do 25. júna, spestrujú dva akvarelové portréty malej Elise a tri knihy zo slovenského vydavateľstva Petrus: Príbehy kocúra Mineta, O nezbednom Káčerovi a O nezbednom medveďovi.
Kultúra v Bratislave
07. apríl 2017
/ rl
Galéria mesta Bratislavy (GMB) v Mirbachovom paláci predstavuje Rozprávky pre Elise - súkromné ilustrácie maľovaných príbehov Imra Weinera-Kráľa, ktoré posielal svojej malej dcére do Paríža.
(TASR)
Najčítanejšie články
Fotogaléria
Anketa
Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?