00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Správy z mesta » Zdravie
21. september 2012 / rl
Odhaliť príčiny vzniku obávanej diagnózy a nájsť liek, ktorý by dokázal poraziť najväčšieho strašiaka súčasnosti, je snáď najdôležitejšou výzvou modernej medicíny. Čo ak nám však kľúč ku prevencii a liečbe rakoviny po celý ten čas leží priamo pred očami?

Ak by sa vám v roku 1952 v San Franciscu naskytla možnosť stretnúť sa s doktorom Ernstom T. Krebsom mladším, vypočuli by ste si o rakovine zaujímavú teóriu. Doktor Krebs totiž ako biochemik za vznikom tejto choroby nevidel neznámy vírus, baktériu či jed, ale nedostatok istej látky v strave moderného človeka. Touto látkou, ako sám tvrdil, je zlúčenina, ktorú objavil hojne sa vyskytujúcu vo viac než tisícdvesto druhoch jedlých rastlín. Pomenoval ju vitamín B17, no známa je aj pod označeniami laetril či amygdalín.

Amygdalín sa nachádza prevažne v semenách rastlín z čeľade ružovitých, ako sú horké mandle, marhule, trnky, čerešne, nektarinky, broskyne a slivky, ale aj v kukurici, ľanových semienkach, prose či semienkach jabĺk. Napriek tomu, že väčšina týchto plodov je ľahko dostupných a obľúbených, ich jadrá z jedálneho lístka modernej civilizácie prakticky vymizli.

Takzvanú "vitamínovú teóriu" prevencie a liečby rakoviny však potvrdzujú mnohé kultúry sveta, ktoré vitamín B17 v strave hojne prijímajú a rakovinu takmer nepoznajú. K tým šťastným patria napríklad obyvatelia žijúci v odľahlých zákutiach Himalájí medzi západným Pakistanom, Indiou a Čínou, v malom kráľovstve menom Hunza. Ľudia z tohto regiónu svoj jedálniček tradične obohacujú marhuľovými jadrami, z ktorých lisujú veľmi výživný olej a užívajú ho vnútorne i zvonka. Okrem toho jedia veľa zeleniny, pohánku, proso, semienka lucerny, naklíčené strukoviny a rôzne drobné plody. Strava ľudí Hunza vďaka tomu obsahuje asi deväťnásobne viac vitamínu B17 než priemerná diéta človeka z industrializovanej spoločnosti.

Pozornosti vedcov sa už dlhšie tešia aj marhuľové kôstky. Po rozlusknutí v nich nájdete jadro obsahujúce vitamín B17, látku, ktorá podľa viacerých zistení dokáže zamedziť vzniku a šíreniu rakoviny. Mnohí odborníci preto veria, že sušené marhuľové jadierka môžu slúžiť ako prevencia, ale aj podporná liečba onkologických ochorení.Aby však bol preventívny účinok efektívny, treba vitamín B17 v potrebnom množstve prijímať celoročne.

(red,rl)

Skrytá sila marhúľ

V našich záhradách či na tržniciach počas leta, no na pultoch obchodov takmer celoročne môžete nájsť Slovákmi veľmi obľúbené ovocie - marhuľe. Viete však, že tieto nebesky sladké a šťavnaté plody dokážu oveľa viac, než len pohladiť vás svojou chuťou na jazyku? Pomôžu vašej hlave i telu a možno dokonca v sebe skrývajú liek na rakovinu!

Požieračky tukov

Podpísali sa dovolenkový relax a spapkané dobroty na vašej postave? Marhule vám pomôžu dostať sa naspäť do formy. Obsahujú totiž látky pomáhajúce urýchliť spaľovanie tukov, sú teda ideálnym spojencom vašej diéty.

Pre krásu i pre zdravie

Ak vás trápi unavená pleť či celková nervozita, naordinujte si tiež marhuľovú kúru – zvnútra i zvonku. Marhule sú totiž zdrojom vitamínu B5, vďaka ktorému budete opäť žiariť. Obsahujú však aj množstvo ďalších prospešných látok a prvkov, pre ktoré sú vhodnou súčasťou stravy, napríklad pri chudokrvnosti a počas tehotenstva.

Dobite si energiu, predĺžte si mladosť

Ďalšie z „béčok“ obsiahnutých v sladkých marhuliach, vitamín B3, pomáha bojovať proti únave a dodáva telu energiu. Marhuľami tak pokojne môžete nahradiť šálku kávy, ktorá vás zbytočne dehydruje. Marhule vám okrem toho pomôžu predísť predčasnému starnutiu, regulovať hladinu cholesterolu a posilňovať imunitu. Okrem vitamínu B3 tu za vás bojuje aj karotén a antioxidačné účinky vitamínu C.

Marhuľovými jadrami proti rakovine

Pozornosti vedcov sa už dlhšie tešia aj marhuľové kôstky. Po rozlusknutí v nich totiž nájdete jadro obsahujúce vitamín B17, látku, ktorá podľa viacerých zistení dokáže zamedziť vzniku a šíreniu rakoviny. Mnohí odborníci preto veria, že sušené marhuľové jadierka môžu slúžiť ako prevencia, ale aj podporná liečba onkologických ochorení.

Aby však bol preventívny účinok efektívny, treba vitamín B17 v potrebnom množstve prijímať celoročne. Mimo sezóny tak silu marhuľových jadier nájdete napríklad v lekárňach vo výživovom doplnku, ktorý vitamín B17 kombinuje aj s betaglukánmi z liečivých húb a  marhuľovým olejom. Podporuje tak nielen prevenciu onkologických ochorení, ale zároveň pomáha posilniť imunitu, upevniť zdravie a dosiahnuť celkovú vitalitu a sviežosť.

Diskusia k článku:

Eva Horváthová, 26.09.2012 16:02
Eva Horváthová, 26.09.2012 16:07
Začiatkom roku 2010 som bola operovaná na rakovinu a úspešne som dopadla. Dozvedela som sa o B 17 a začala som si ho kupovať za nekresťanské peniaze a denne užívať. Po dvoch rokoch sa mi rakovina vrátila. Keď som sa pýtala lekárov na onkológii na ich názor, odpoveď bola: OBCHOD JE OBCHOD a niekto na tom dobre zabába. Mrzí ma, že publikujete neoverené informácie. Ale asi niečim musíte zaplniť stránky.

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB