Nájom plánovala radnica na najbližšie dva roky obnoviť pre 405 reklamných zariadení, a potom na ne vyhlásiť obchodnú verejnú súťaž. Bratislavskí mestskí poslanci však tento návrh vo štvrtok neschválili.
Samospráva počítala, že by sa k súčasným 134 reklamným zariadeniam, ktoré majú platnú zmluvu, pridalo ďalších vyše 400. Išlo o reklamné spoločnosti, ktoré v minulosti s mestom už mali uzatvorenú zmluvu, tá im však vypršala. Radnica tak na prenájmoch mohla ročne zarobiť približne 600-tisíc eur. Po dvoch rokoch, po vypršaní nájmov, chcelo mesto na tieto reklamné plochy vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž alebo zariadenie odstrániť. Prenájom plôch bol podmienený tým, že reklama nemohla ohrozovať bezpečnosť a poriadok, nemala narúšať krajinný ráz a brániť rozhľadu na cestách a križovatkách. Vymedzené boli tiež miesta, kde reklama nemôže byť, napríklad v stredových pásoch ciest, v chránenom území či v blízkosti pohrebných miest. Predseda mestského poslaneckého klubu SDKÚ-DS a Most-Híd Ivo Nesrovnal označil obnovenie týchto nájomných zmlúv za legalizáciu čiernych stavieb. Primátor Milan Ftáčnik mu však oponoval, že išlo o reklamné zariadenia, ktoré v minulosti mali zmluvu, ale tá im vypršala.
Samospráva už nejaký čas hľadá spôsob ako znížiť počet reklamných zariadení v meste. V zákone zatiaľ oporu nemajú, preto sa dohodli s tromi reklamnými spoločnosťami na tom, že svoje reklamné zariadenia odstránia dobrovoľne. Postupne tak miznú napríklad bilbordy zo stredových pásov ciest a nahrádzajú ich stromy alebo kríky. Za posledný rok a pol z ulíc Bratislavy odstránili vyše 200 nosičov a mesto zo svojich pozemkov odstránilo aj 24 nelegálnych reklamných zariadení. Bratislavská radnica chce takto urobiť poriadok v oblasti vonkajšej reklamy a znížiť počet reklamných nosičov. Samosprávu však trápia čierne reklamy najmä na súkromných pozemkoch, na ich odstraňovanie totiž nemajú zákonné kompetencie. Razantnejšie bude môcť mesto podľa riaditeľa kancelárie primátora Ľubomíra Andrassyho konať až po prijatí novely stavebného zákona, kde samosprávy získajú aj kompetencie nesúhlasiť s umiestnením reklamy aj na súkromnom pozemku.
V Bratislave dnes stojí viac ako 1 500 reklamných zariadení, teda bigbordov alebo bilbordov. Tretina z nich stojí na mestských pozemkoch, kde v minulosti mesto vydalo na reklamu súhlas a približne tisícka reklám stojí na súkromných pozemkoch. Primátor Milan Ftáčnik pripomenul, že ďalších približne 500 reklám v meste stojí nelegálne.
(SITA)



