Počas slovenských štátnych sviatkov a vybraných sobôt budú pre návštevníkov k dispozícii slovenskí sprievodcovia, ktorí prostredníctvom netradičných expozícií priblížia tajuplný a ohrozený svet dunajských lužných lesov. Mierna zima, sucho a absencia jarných záplav navyše naznačujú, že tohtoročné objavovanie dunajskej prírody nebude sprevádzané rojmi komárov.
Jedinečný rakúsky Národný park Dunajské luhy sa rozprestiera v tesnom susedstve s Bratislavou. „Od jeho vyhlásenia uplynulo už 18 rokov. Okrem ochrany vzácnych druhov rastlín a živočíchov je pre správu parku veľmi dôležitým cieľom aj vzdelávanie verejnosti. Jedným z najznámejších centier pre verejnosť je zámok Schloss Orth v obci Orth an der Donau, ktorý ponúka prehliadky nielen v nemeckom, ale aj v anglickom a slovenskom jazyku“povedal správca Centra NP Dunajské luhy Igor Stahl. „Slovenské dni budú pokračovať až do novembra a to počas slovenských štátnych sviatkov alebo vybraných sobôt. Ďalšie pripravujeme v dňoch 1. a 8. mája. Slovenskí sprievodcovia počas približne hodinovej prehliadky zámku prevedú hostí netradičnými expozíciami, napríklad v podobe barokového divadla, či obrovskej leteckej snímky Dunaja. Jednotlivé prehliadky približujú vznik, vývoj, faunu i flóru dunajských lužných lesov“, dodal.
Okrem toho môžu návštevníci naživo spoznávať prírodu dunajských luhov aj na zámockom ostrove, ktorý ukrýva takmer dve desiatky stanovíšť so zaujímavosťami, ako sú vzácne korytnačky močiarne, sysle, rôzne druhy plazov a obojživelníkov, či obľúbený podvodný svet, v ktorom možno obdivovať pôvodné dunajské druhy rýb a mäkkýšov. Na zámockej veži každoročne zahniezdi párik bocianov a pomocou kamery umiestnenej blízko hniezda ich môžu návštevníci nerušene pozorovať.
Prehliadky zámku Orth v slovenskom jazyku začínajú o 10.30, ďalej pokračujú v hodinových intervaloch o 11.30, 13.30, 14.30,15.30 a 16.30 hodine. Miestom stretnutia je vstupná hala zámku Orth. Poznatky načerpané v zámku a na zámockom ostrove si možno prehĺbiť aj na niektorej z turistických trás vedúcich zo zámockého ostrova, cez spleť dunajských ramien a luhov, až k samotnému hlavnému toku rieky Dunaj.
Diskusia k článku: