00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Ochrana prírody
12. jún 2015 / rl
Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku reaguje na mnohé podnety občanov, ktorí sa na ňu obracajú po informácie súvisiace so snahou pomôcť najmä zraneným a opusteným mláďatám dravcov, aj iných operencov, ktoré vyleteli z hniezda.

Deti z materskej školy na Ušiakovej ulici v Dúbravke účinkujú v krátkom videu organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorého cieľom je pomoc mláďatám vtákov, zatúlaným od hniezda. Hniezdna sezóna znamená pre odborníkov denne desiatky telefonátov od ľudí, ktorí nevedia, ako správne postupovať, keď nájdu zatúlané, či zranené vtáča. V krátkom videu deti verejnosti vysvetľujú, prečo ľudia nemajú mláďatá brať vtáčej mame a komu zatelefonovať, ak nájdu zraneného živočícha. Na sociálnej sieti si video pozrelo už viac ako 11 000 ľudí.

„Každý rok nám v jarnom období telefonujú desiatky starostlivých ľudí s prosbou o radu pri pomoci vtáctvu. Vysvetľujeme im, že viaceré druhy vtákov sa prispôsobili životu v obciach, hovorí Lucia Deutschová z RPS.

Sokol myšiar využíva črepníky

Typickým príkladom je sokol myšiar, ktorý na hniezdenie využíva črepníky na balkónoch, otvory v budovách, alebo len vhodné plošiny. Ďalším druhom je sova myšiarka ušatá, ktorá hniezdi na stromoch. Pomenovanie dostala podľa pierok na hlave, pripomínajúcich ušká. Ani jeden z týchto druhov si nedokáže postaviť vlastné hniezdo, potrebujú preto buď hniezda iných druhov, alebo iné vhodné priestory na hniezdenie“, hovorí Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Mláďatá, ktoré sa v prvých dňoch života ešte len učia lietať, povyskakujú veľmi často z hniezda predčasne. Ľudia mladé vtáčence nájdu na chodníku, na parapete, či na plote a majú tendenciu ich odniesť domov. Tento postup je však nesprávny. Ak je mláďa zdravé a nezranené, najčastejšie ho stačí posadiť čo najbližšie k hniezdu, mimo dosahu psov či mačiek. Mladé vtáky sa určitý čas po predčasnom opustení hniezda zdržujú v jeho okolí, kde ich prikrmujú rodičia. Viacerým ľuďom je známy piskot mláďat myšiarky, ktorým volajú svojich rodičov.

Video na internete

Tento rok sme zvolili netradičnú formu informovania verejnosti a so škôlkarmi sme natočili krátke video, ktoré sa už veľmi úspešne šíri na internete. Vo videu vyzývajú štyri dievčatá z materskej školy Ušiakova, aby ľudia pri náleze mláďatka kontaktovali odborníkov, ktorí poradia, čo treba

v danom prípade urobiť“, dopĺňa Deutschová. Ako uzatvára riaditeľka materskej školy, Erika Ludrovská: „Takejto iniciatíve sa veľmi tešíme, pretože environmentálnu výchovu máme zaradenú vo svojom školskom vzdelávacom programe a veľmi radi pomáhame dobrej veci“. Viac na www.dravce.sk/prvapomoc

(bk, rl)

Fotografie:1.Ftinnunculus – mláďatá sokola myšiara, 2. Aotus – mláďa myšiarky ušatej.

Foto: Ochrana dravcov na Slovenku.

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB