00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

AKCIE / PODUJATIA
05. jún 2013 / rl
Festival Viva Musica!, ktorý sa v Bratislave uskutoční od 22. do 29. júna na štyroch pódiách, otvorí na Hlavnom námestí koncert poľského kvarteta MozART Group.

Viva Musica! festival bude aj v roku 2013 prebiehať počas posledného júnového týždňa, 22. – 29. júna 2013 – na štyroch pódiách v Bratislave.

Otváracím koncertom bude kvarteto prvotriednych „klasicky“ vyštudovaných hudobníkov MozART Group, ktorí sa rozhodli hrať klasickú hudbu, povedzme, tak trochu inak. Vystúpia 22. júna na Hlavnom námestí a vstup na ich koncert bude bezplatný. Tento rok sa na Vive predstavia hneď dve šarmantné klaviristky. Pôvodom venezuelská klaviristka Gabriela Montero, ktorá patrí nepochybne k najzaujímavejším zjavom na medzinárodnej klasickej hudobnej scéne (23. júna) a japonská jazzová klaviristka a skladateľka s neprehliadnuteľnou charizmou a výnimočnou klavírnou technikou – Hiromi s jej novým projekt Move (24. júna).

V slovenskej premiére prináša Viva Musica! festival do Starej Tržnice dych vyrážajúcu show Red Bull Flying Bach. Niekoľkonásobní svetoví šampióni v breakdance Flying Steps z Berlína, vytvorili 70-minútovú unikátnu show s projekciou, v ktorej spojili urbánnu street kultúru so súčasným tancom a nadčasovou hudbou nemeckého barokového génia Johana Sebastiana Bacha. (25. júna).

Koncert realizovaný v spolupráci s umeleckým súborom Lúčnica pri príležitosti 65. výročia jeho založenia sa bude konať 27. júna na Západnej terase Bratislavského hradu. Koncert je poctou dvom významným predstaviteľom slovenskej hudby – hudobným skladateľom Tiborovi Andrašovanovi a Svetozárovi Stračinovi a bude zároveň otváracím koncertom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2013.

Viva Musica! festival tento rok zavŕši veľkolepý koncert venovaný hercovi, spevákovi, dirigentovi, hudobnému skladateľovi a autorovi filmovej hudby Petrovi Hapkovi, Viva! Petr Hapka. V rámci koncertu vystúpia Lucie Bílá, Jana Kirschner, Szidi Tobias, Katka Koščová, Jana Golisová, Michael Kocáb, František Segrado a ďalšie výrazné osobnosti, ktoré si v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Oskara Rózsu, uctia tvorbu tohto hudobného génia, ktorý už roky robí z pesničiek klenoty, (29.6., Západná terasa Bratislavského hradu).

Za podporu na 9. ročníku Viva Musica! festivalu 2013 patrí veľká vďaka našim partnerom: Slovenská sporiteľňa, a.s. / Diamond partner/, Kooperativa poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group, Slovak Telekom, Západoslovenská energetika, a.s. a DATALAN, a.s. /Platinum partners/.

Informácie o ďalších koncertoch a novinkách festivalu môžete sledovať na www.vivamusica.sk a fanpage Viva Musica! na Facebooku.

22.6., 20:00, Hlavné námestie (vstup voľný)

MozART Group

Zoskupenie MozART Group tvorí kvarteto prvotriednych „klasicky“ vyštudovaných hudobníkov, ktorí sa rozhodli hrať klasickú hudbu, povedzme, tak trochu inak... V rámci svojich vystúpení pracujú s hudbou ako s plátnom, analyzujú jej štruktúru a dopĺňajú ju o brilantné asociácie s nečakanými vyústeniami. Hudobné kreácie a’la MozART Group sú nepretržitým útokom na bránice publika, ktoré na ich vystúpeniach zakaždým plače od smiechu! Členmi kvarteta sú Filip Jaślar (1. husle), Michał Sikorski (2. husle), Paweł Kowaluk (viola) a Bolek Błaszczyk (violončelo).

23.6., 20:00, Stará tržnica

Gabriela Montero

Pôvodom venezuelská klaviristka Gabriela Montero patrí nepochybne k najzaujímavejším zjavom na medzinárodnej klasickej hudobnej scéne a kritici jej majstrovskú techniku, zmysel pre sviežu interpretáciu klasických diel a výnimočný improvizačný talent vychvaľujú do nebies! Spolupracovala s najväčšími svetovými orchestrami (New York Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony, Pittsburgh Symphony, Cleveland Symphony Orchestra a i.) a pod taktovkou takých dirigentských osobností, akými sú napr. Claudio Abbado, Gustavo Dudamel, Lorin Maazel alebo Leonard Slatkin. V roku 2008 dokonca účinkovala na pozvanie Bieleho domu na inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu a okrem mnohých prestížnych ocenení je aj čerstvou držiteľkou Rockefeller Award za výnimočný prínos v umení za rok 2012. Na Slovensku sa predstaví po prvýkrát so sólovým recitálom v rámci Viva Musica! festivalu.

24.6., 20:00, Stará tržnica

Hiromi: The Trio Project feat. Anthony Jackson & Steve Smith

Japonská jazzová klaviristka a skladateľka s neprehliadnuteľnou charizmou a výnimočnou klavírnou technikou odmieta akékoľvek škatuľkovanie svojej hudby. Sama tvrdí, že jej hudba obsahuje prvky klasiky, jazzu i rocku. Pôvodne mala byť klasickou klaviristkou a ešte predtým, než sa začala úplne venovať jazzu, koncertovala ako sólistka napríklad aj v Prahe s Českou filharmóniou. V tom istom období hrala tiež so svojím veľkým vzorom – Chickom Coreom a neskôr odišla študovať na prestížne Berklee College of Music. Hudba a spôsob hrania Hiromi sú také elektrizujúce a hypnotické, že každé vystúpenie sa stáva pre publikum nezabudnuteľným. V rámci Viva Musica! festivalu sa Hiromi predstaví s po prvýkrát s jej novým projektom Move.

25.6., 21:00, Stará tržnica

Red Bull Flying Bach

Hlavným mottom projektu Red Bull Flying Bach je, že pohyby breakdancerov sú rovnako „cool“ ako Bachove fúgy z Temperovaného klavíra. Flying Steps, niekoľkonásobní svetoví šampióni v breakdance z Berlína, vytvorili 70-minútovú unikátnu show, v ktorej spojili urbánnu street kultúru so súčasným tancom a nadčasovou hudbou nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750). Pritom sa tu nejedná len o tancovanie „na klasickú hudbu“ – choreografia Vartana Bassila v hudobnej réžii Christopha Hagela vykresľuje Bachov Temperovaný klavír prostredníctvom pohybov tanečníkov do poslednej noty v živom sprievode klavíra a barokového cembala. V slovenskej premiére na Viva Musica! festivale!

26.6., 20:00, Záhrada domu Albrechtovcov, Kapitulská ulica

Hudobná záhrada Bratislavy

Koncertom Hudobná záhrada Bratislavy si Viva Musica! festival pripomína svoje začiatky, keď sa po prvýkrát v roku 2004 konal práve pod týmto názvom. Odvtedy ubehlo desať rokov a pri tejto príležitosti sme sa rozhodli oživiť tradíciu komorných koncertov v rámci festivalu. Na jednom pódiu sa tento krát stretnú výnimoční slovenskí umelci ako Adriana Kučerová (soprán), Milan Paľa (husle), Ladislav Fančovič (klavír), Ivan Danko (hoboj), Robert Lakatoš (viola) a Michal Matejčík (harfa), ktorí uvedú komorné diela z tvorby slovenských i zahraničných autorov. Koncert sa bude konať v historickej záhrade domu dnes už legendárnej hudobníckej rodiny Albrechtovcov na Kapitulskej ulici, ktorý bol celé generácie geniom loci bratislavského hudobného života.

27.6., 20:00, Bratislavský hrad

Folklor Symphony

Koncert realizovaný v spolupráci s umeleckým súborom Lúčnica pri príležitosti 65. výročia jeho založenia sa bude konať 27. júna na Západnej terase Bratislavského hradu. Koncert je poctou dvom významným predstaviteľom slovenskej hudby – hudobným skladateľom Tiborovi Andrašovanovi (1917–2001) a Svetozárovi Stračinovi (1940–1996). Obaja sa do hudobných dejín zapísali ako autori orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby – spomeňme napr. Andrašovanovu hudbu k filmom Jánošík I. (1962) a Jánošík II. (1963) či Stračinovu partitúru k legendárnemu Pachovi, hybskému zbojníkovi (1975); no najmä symfonickými úpravami slovenského folklóru. Prierez ich tvorbou zaznie v podaní Symfonického orchestra Viva Musica!speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou dirigenta Slovenského národného divadla, Martina Leginusa. Súčasťou tejto hudobnej pocty budú aj tanečné čísla v podaní Lúčnice, ktorá svojím umením, majstrovstvom, krásou a temperamentom už 65 rokov aktívne reprezentuje slovenskú kultúru nielen doma, ale aj v zahraničí.

Účinkujúci:

Umelecký súbor Lúčnica

Spevácky zbor Lúčnica

Symfonický orchester Viva Musica!

Martin Leginus – dirigent

29.6., 20:00, Bratislavský hrad

Viva Petr Hapka!

Hudobný portrét českého bohéma, muža s „drsnou“ vizážou a hrivou bielych vlasov, preháňajúceho sa na motorke v koženom saku... V spojitosti s menom Petr Hapka sa popri tejto charakteristike málokedy uvádza aj fakt, že spolu so Zdeňkom Liškom a Lubošom Fišerom patrí k najplodnejším a najvýraznejším českým autorom filmovej hudby (Tisícročná včela, Perinbaba a mnohé ďalšie). Narodil sa v roku 1944 v Prahe a už ako päťročný napísal svoju prvú pesničku. Do širšieho poslucháčskeho povedomia sa zapísal v roku 1963 skladbou Malá pieseň, ktorú naspieval už vtedy veľmi populárny Karel Gott. Preslávil sa tiež ako autor hudby k textom Michala Horáčka. Hitmi ako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita, Rozeznávám či Bude mi lehká zem prispel do repertoáru Hany Hegerovej, Lucie Bílej, Michaela Kocába, Jany Kirschner či Richarda Müllera a sám sa takisto presadil ako výrazný spevák.

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB