00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

AKCIE / PODUJATIA
04. máj 2016 / rl
European Film Academy - Young Audience Award (Cena mladého publika), je podujatie celoeurópskeho rozmeru pre deti vo veku od 12-14 rokov. Prostredníctvom troch filmov, premietaných počas jedného dňa, účastníci získajú možnosť priblížiť sa európskej kinematografii a zároveň poodhaliť svet vzniku filmov.

Termín: 8. máj 2016

Miesto konania: DK Zrkadlový Háj, Bratislava

www.mladyfilm.sk

www.facebook.com/MladyFilm

www.facebook.com/YoungAudienceAward/

European Film Academy - Young Audience Award (Cena mladého publika), podujatie celoeurópskeho rozmeru pre deti vo veku od 12-14 rokov. Prostredníctvom troch filmov, premietaných počas jedného dňa, účastníci získajú možnosť priblížiť sa európskej kinematografii a zároveň poodhaliť svet vzniku filmov.

Projekt vznikol z iniciatívy Európskej filmovej akadémie (EFA) podnietiť záujem mladej generácie o európsku kinematografiu a kultúru. Istým spôsobom ide o vychovanie si budúcich ako divákov, tak aj tvorcov európskych filmov. V súčasnosti, keď európska kinematografia, vrátane slovenskej, bojuje o svojich divákov s mainstreamovými snímkami, je aktívna práca s mladým publikom veľmi dôležitá. Účastníci Ceny mladého publika sú práve vo veku, kedy si začínajú postupne vytvárať svoj prvý vlastný názor. Práve preto je podstatné, aby mali možnosť zväčšiť svoje vedomosti v kultúrnej sfére, učiť sa konštruktívnej kritike a dokázať analyzovať prijímané informácie. To im pomôže nielen pri orientácii vo filmovej tvorbe, tak aj v iných oblastiach života.

Koncepcia Ceny mladého publika nie je založená len na pasívnom pozeraní 3 dlhometrážnych filmov. Ich sledovanie je len prvotným impulzom k aktivitám, čo prebiehajú v prestávkach. Celý deň je vedený moderátorom – odborníkom z audiovizuálnej oblasti, so skúsenosťami s prácou s deťmi. Medzi filmami tak dochádza k vzájomnej interakcii – ako s moderátorom, tak aj medzi účastníkmi. Moderátor deťom sprostredkuje formou dialógu informácie nielen ako film vzniká, ale aj ako sa na film dívať. Do programu budú pravdepodobne zaradené aj diskusie so slovenskými filmármi a hercami (na základe ich dostupnosti).

Bratislava sa vďaka Boileru už po tretíkrát dostane medzi viac než 30 európskych miest, kde Cena mladého publika súčasne prebieha. V roku 2016 po Eve Michalkovej a Eve Filovej budú v pozícii moderátoriek Verona Dubišová a Lea Krišková, ktoré majú skúsenosti s detským publikom z projektu Filmový kabinet deťom. Nová koncepcia dvojice moderátoriek môže byť aj pre introvertnejšie deti zaujímavým spestrením a motiváciou viesť o zhliadnutých filmoch dialóg.

Všetky zúčastnené mestá sú celý deň spojené prostredníctvom webkamery a facebooku, takže deti prichádzajú do vzájomnej interakcie nielen medzi sebou, ale aj s účastníkmi z celej Európy. Touto cestou sa stanú aktívnymi členmi európskej komunity.

Po druhý rok sa podujatie v Bratislave uskutoční v DK Zrkadlový Háj. Výber tohto zaujímavého priestoru poskytuje organizátorom pripraviť pre účastníkov v prestávkach okrem diskusie aj rôzne interaktívne aktivity. Boiler bude, tak ako minulý rok, znova spolupracovať s občianskym združením Púpava, ktoré sa zameriava na prácu s deťmi (organizácia letných táborov, zážitkový pobytov, práca s deťmi s detských domovov). Vďaka skúsenostiam animátoriek z tohto občianskeho združenia - Lucie Finkovej a Martiny Môťovskej, budú pre deti vytvorené také aktivity, ktoré budú hravou formou podporovať ich kreatívne myslenie, fantáziu a zároveň schopnosť spolupracovať a komunikovať medzi sebou.

Účastníci Ceny mladého publika sú z veľkej časti introvertné povahy, čo majú medzi spolužiakmi v škole problémy s komunikáciou. Práve preto deti nevykonávajú spomínané aktivity samostatne, ale v menších skupinách. Tým sa môžu medzi sebou nielen spoznať, ale zároveň sa učia vzájomnej spolupráci, rešpektu a názoru iných, bez predsudkov. Pri tomto podujatí sa stretávajú deti s podobnými záujmami, čím sa dokážu ľahšie začleniť práve aj introvertné povahy. Dôkazom sú kladné reakcie ako detí, tak rodičov.

Proces hlasovania

Po premietnutí všetkých filmov sa účastníci dostanú do unikátnej pozície porotcov. Pomocou špeciálnych formulárov môžu filmy analyzovať a hodnotiť– vyskúšať si v praxi to, o čom sa celý deň bavia; zároveň môžu hlasovať o poradí. Po zrátaní hlasov sú miestne výsledky odoslané EFA na celkové vyhodnotenie. Na webovej stránke EFA sú zverejnené informácie o filmoch, režiséroch, zúčastnených mestách a zástupcoch porôt z jednotlivých miest. Tí v závere dňa natočia krátke video, kde prezentujú poradie filmov za dané mesto. To je následne súčasťou slávnostného odovzdávania cien v Nemecku, ktoré si účastníci môžu pozrieť prostredníctvom live streamingu na stránke EFA.

Cieľová skupina

Ceny mladého publika sa môžu prihlásiť všetky deti v danom veku 12-14 rokov, až do naplnenia kapacity 70 detí. Výber prebieha v koordinácii s rôznymi základnými školami, gymnáziami, základnými umeleckými školami, voľnočasovými krúžkami, školami zameranými na cudzí jazyk. Celé podujatie je pre účastníkov zadarmo, aj preto sú filmy premietané v rámci súkromného premietania (bez prítomnosti verejnosti a médii, kvôli autorským právam). Zoznam filmov na rok 2016 bude známy koncom marca.

Harmonogram (stredoeurópskeho času)

08:30 Zoznamovacia aktivita pre deti

09:00 On-line uvítanie

09:15 Film 1

10:50 Diskusia o filme, spojená s aktivitou pre deti

11:20 Film 2

13:00 Obed

13:30 Film 3

15:00 Diskusia o hodnotení filmov

16:00 Väčšia aktivita pre deti, pravdepodobne spojená s pozvaným hosťom/filmárom

16:45 Hlasovanie

19:00 Výsledky hlasovania odosielané Európskej filmovej akadémii

20:00-20:30 Slávnostné odovzdávanie cien (naživo on-line)

Zoznam prihlásených miest: Rakúsko (Viedeň), Belgicko (Brusel), Bulharsko (Sofia), Chorvátsko (Záhreb), Cyprus (Pafos), Dánsko (Aalborg), Estónsko (Tallinn), Gruzínsko (Tbilisi), Nemecko (Berlin), Nemecko (Erfurt), Maďarsko (Budapešť), Izrael (Tel Aviv), Taliansko (Florencia), Kosovo (Prizren), Lotyšsko (Riga), Luxemburg, Macedónsko (Skopje), Malta (Valletta), Holandsko (Amsterdam), Poľsko (Torun), Poľsko (Wroclaw), Portugalsko (Lisabon), Rumunsko (Cluj-Napoca),

Srbsko (Belehrad), Slovensko (Bratislava), Slovinsko (Izola), Španielsko (Avilés), Španielsko (Barcelona), Turecko (Istanbul), Veľká Británia (Londýn), Ukrajina (Kyjev)

Foto 2015:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.577254779044605.1073741829.570622823041134&type=3

Video 2015:

https://www.youtube.com/watch?v=9J0SSBaS4to

Foto 2014:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.773201372704842.1073741831.236660229692295&type=3

Video 2014:

https://www.youtube.com/watch?v=UbJClguuuxg

Referencie z minulých ročníkov:

RODIČIA:

"Jednak bol môj syn medzi rovesníkmi, navyše to bol kontakt s úplne inou formou kultúry, filmov ako bežne vidia v kinách - ja som rozhodne ako rodič spokojná."

"Príjemne strávený čas, spoznávanie nových ľudí, vďaka čomu si môže dieťa budovať kladný vzťah k filmom, učí sa rozhodovať..."

"Dalo to môjmu synovi niečo, čo ešte tak nepoznal. Bol to pre neho zaujímavý zážitok. Určite sa bude chcieť zúčastniť aj na budúci rok."

"Veľmi dobre, ohlas môjho syna na celý deň bol pozitívny. "

"Moje dieťa bolo nadšené, plné zážitkov a dojmov!"

"Super, moja dcéra už bola druhýkrát a tentokrát sa vyslovene tešila, vedela, asi čo bude, takže to je vizitka sama o sebe."

"Veľmi sa dcére páčil celý program, aj obed jej chutil. Tiež tam bolo pekné prostredie a páčili sa jej hry aj filmy. Ale najviac sa jej páčil film The Invisible Boy."

"Dcéra sa všeličo nové naučila, nové hry aj teóriu o filmoch. Tiež videla nové filmy ktoré na Slovensku v kinách možno neuvidí. A tiež to bol pre ňu nový zážitok."

"Určite je prínosom, že boli zaradené filmy, ktoré nie sú bežne k videniu a asi neboli komerčné. Mládež treba posunúť týmto smerom."

"Môjho syna to obohatilo ho o nové skúsenosti, spoznal nových ľudí."

DETSKÍ POROTCOVIA:

"Od toho dňa vnímam a hodnotím filmy z úplne iného uhla."

"Bol to pre mňa prínosný zážitok, lebo sme tam mali zaujímavé aktivity a pri pozeraní sme si

mohli precvičiť angličtinu."

"Zaujímavé boli filmy aj hry v prestávkach. Ale najpozitívnejším zážitkom bola hra, pri ktorej

sme vytvárali vlastný film z papierov."

"Pozrela som si nové filmy a niečo o filme som počula nového."

"Celý deň sa točil okolo filmov a natáčania a vlastne sme sa rozprávali o tom ako taký film vzniká a to sa mi veľmi páčilo."

"Deň sa mi páčil, lebo som videla aj trochu z európskeho filmu a nie tie americké bludy."

"Bolo to fajn, lebo som spoznal nových ľudí."

"Veľa sme o filmoch diskutovali a každý povedal ako ten film vníma a pod."

"Celý deň bol super."

"Teraz si všímam oveľa viac vecí ako je obraz, strih kamera atď."

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Apríl 2024
gallery
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB