Príspevok je určený právnickým osobám, ktorých zakladateľom nie je hlavné mesto a fyzickým osobám, ktoré majú trvalý pobyt na území hlavného mesta. V mestskom rozpočte je na tento účel vyčlenených rekordných 150 000 EUR, čo je o 60 000 EUR ako v roku 2016.
Príspevok môže byť udelený do maximálnej výšky 3 000 EUR pre jedného žiadateľa a musí byť použitý na preplatenie nákladov súvisiacich s odstraňovaním nelegálnych grafitov z fasád bytových a nebytových budov a objektov, t. j. nákupom odstraňovacích náterov, jednorazových náterov, preventívnych ochranných náterov a služieb súvisiacich s realizáciou odstraňovania grafitov subjektom oprávneným na túto činnosť. Tlačivo žiadosti o finančný príspevok je potrebné vyplniť a doručiť vždy k poslednému dňu v mesiaci na oddelenie životného prostredia a mestskej zelene. Finančné príspevky sa budú udeľovať každý mesiac do konca septembra 2017 (prípadne do vyčerpania vyčlenenej sumy) po posúdení pracovníkmi odbornej komisie na Magistráte hlavného mesta SR Bratislavy.
Finančný príspevok je prideľovaný do výšky schválených finančných prostriedkov v danom roku. Tento príspevok je medzi Bratislavčanmi obľúbený a veľmi využívaný, čo dokazuje každým rokom sa zvyšujúci počet žiadateľov a aj každoročne navýšený objem finančných prostriedkov v rozpočte mesta určených na tento účel.
Minulý rok túto možnosť využilo okolo 60 žiadateľov a prerozdelila sa celá suma 90 000 EUR. Nevyhnutnou súčasťou žiadosti o finančný príspevok na odstraňovanie nelegálnych grafitov je cenová ponuka kvôli lepšej prehľadnosti (napr. na akej ploche sa odstraňujú grafity, použitie antigrafitového náteru) a snahe uspokojiť čo najväčší počet žiadateľov v rámci rozdeľovania finančných prostriedkov odbornou komisiou. Kvôli efektívnemu vynakladaniu prostriedkov magistrát zabezpečuje odborné posúdenie žiadosti obhliadkou poškodenej nehnuteľnosti. Mesto vo vlastnej réžii súčasne zabezpečuje odstraňovanie grafitov na mestských budovách a objektoch, aby sa stav verejných priestranstiev postupne zlepšoval. So zakúpeným prístrojom na ich odstraňovanie sa dajú v rámci udržiavania čistoty verejných priestranstiev očistiť fasády mestských budov jednoduchšie a rýchlejšie. Čistota verejných priestorov je totiž prioritou vedenia mesta, ktoré súčasne apeluje aj na vlastníkov nehnuteľností v súvislosti s vandalizmom a poškodzovaním verejného majetku. Obyvateľom bytoviek totiž stále vo väčšej miere záleží na kvalite bývania a neradi vidia znehodnotené fasády na nehnuteľnosti, v ktorej žijú a bývajú. Vedenie mesta v tomto smere očakáva aj vyššiu aktivitu zo strany jednotlivých mestských častí. Grafity už začala odstraňovať napríklad mestská časť Bratislava – Staré Mesto. Bližšie informácie o systéme pomoci pri odstraňovaní grafitov spolu s formulárom žiadosti nájdete na: http://grafity.bratislava.sk/vyuzit-grant/ds-52/p1=55
(HMB)
Ilustr. foto
Diskusia k článku: