00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Správy z mesta
09. november 2012 / rl
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) sa 7. novembra v Primaciálnom paláci už po tretíkrát poďakovalo mimoriadnym obyvateľom hlavného mesta, ktorým udelilo výročné ocenenie za dlhoročnú aktívnu sprievodcovskú, vlastivednú, vzdelávaciu a publikačnú činnosť.

V predchádzajúcich dvoch rokoch boli ocenení pán Zsolt Lehel, pani Helena Navrátilová, pani Alžbeta Sopušková, pán Peter Malaschitz, pán Vladimír Kraľovič, pán Štefan Holčík a pán Jozef Haľko. 

V roku 2012 riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Vladimír Grežo, námestníčka primátora Viera Kimerlingová a mestský poslanec Milan Šindler, odovzdali ocenenia štyrom vzácnym ľuďom:

Eve Brendlovej - za dlhoročnú prácu sprievodkyne, významný prínos k vytváraniu obrazu Bratislavy a rozvoj sprievodcovskej a vlastivednej činnosti na jej území

Viere Jančuškovej - za dlhoročnú prácu sprievodkyne, významný prínos k vytváraniu obrazu Bratislavy a rozvoj sprievodcovskej a vlastivednej činnosti na jej území

Pavlovi Dvořákovi - za mimoriadny prínos k vytváraniu obrazu Bratislavy a výnimočné zdokumentovanie jej histórie

Milošovi Žiakovi - za osobitný prínos k obnoveniu pamäte nášho mesta v projekte Stratené mesto

- Ing. Viera Jančušková vyštudovala na Stavebnej fakulte SVŠT, pracovala ako projektantka, vedecká pracovníčka a redaktorka, momentálne pôsobí na rektoráte STU. Od roku 1982, t. j. 30 rokov, je aktívna sprievodkyňa, kurzy absolvovala v Čedoku, BIPS a v Inštitúte obchodu a cestovného ruchu. Od roku  1987, t.j. 25 rokov, je členkou skúšobnej komisie kurzu vlastivedných sprievodcov, od roku 2011 inovovanom obsahom aj rozsahom na Kurz sprievodcu CR so špecializáciou na Bratislavu v rozsahu 380 hodín. Pani Jančušková v kurze  od roku 1989 prednáša a od roku 2000 je aj predsedníčkou skúšobnej komisie a odborným garantom tejto vzdelávacej aktivity. Špecializuje sa na architektúru 20. storočia a každoročne s láskou a motivujúcou prísnosťou sleduje pokrok frekventantov kurzu od jeho úvodu až po záverečné skúšky.  Jej sprievodcovskou, ako i vzdelávacou činnosťou, sa ako zlatá niť tiahne tematika slovenského národného obrodenia a slovenského Prešporku. Jej ďalšou obľúbenou témou sú legendy a povesti. Stála aj pri zrode vlastivedných zájazdov, ktoré prepájali Bratislavu s jej okolím v rámci Slovenska a Strednej Európy. Spolupodieľa sa  aj na pláne doškoľovania v rámci celoživotného vzdelávania absolventov kurzu, a tak každoročne významne prispieva k zvyšovaniu vzdelanostnej úrovne nových i už aktívnych sprievodcov.

- Ing. Eva Brendlová je absolventkou Slovenskej vysokej školy technickej, Fakulty chémie, štúdium ukončila ako 21 ročná. Po pôsobení na SVŠT prešla pracovať do Domu techniky, kde mala na starosti medzinárodnú spoluprácu, kde mohla využiť svoje výborné jazykové znalosti angličtiny a nemčiny a záľubu v spoznávaní cudzích krajín. Začiatkom 80. rokov absolvovala sprievodcovský kurz v Čedoku a v BIPS, čo znamená, že sprevádza už 30 rokov. Táto práca jej umožnila v roku 1990 vykonávať sprievodcovskú službu na plný úväzok. Okrem sprevádzania zahraničných skupín po Bratislave a Československu pripravila pre obyvateľov mesta v rámci BIS prvé poznávacie zájazdy do susedných krajín, hlavne Rakúska. Zároveň sprevádzala skupiny do Ázie, Ameriky a Afriky. Sama má okrem Antarktídy precestované všetky kontinenty. Slovensko propagovala aj v nemeckej a rakúskej televízii, podieľala sa aj na príprave relácií Slovenského rozhlasu Pod pyramídou a Nočné dialógy. Je sprievodkyňou, do rúk ktorej sa s dôverou zverujú turisti a kvôli ktorej sa k nám radi opätovne vracajú.

- PhDr. Pavel Dvořák vyštudoval históriu na FF UK v Bratislave. Lásku k dejinám v ňom už na základnej škole vzbudila jeho pani učiteľka Šustrová, ktorej pravdepodobne obdivovatelia rozsiahleho literárneho diela pána Dvořáka vďačia za toto jeho životné nasmerovanie. Pôsobil a pôsobí ako redaktor, publicista, scenárista rozhlasových i filmových projektov a samozrejme ako všestranný literát. Lásku k dejinám sprostredkúva aj deťom v rámci učebníc dejepisu. Pán Dvořák sa naozaj významnou mierou zaslúžil o popularizáciu slovenských dejín, ktoré sprístupnil čitateľom často prostredníctvom konkrétnych ľudských osudov a dramatických udalostí. Zaznamenal kontinuitu osídlenia a jednotlivých kultúr na našom území od praveku do konca 13. storočia, čo vyústilo do vydania štvorzväzkových dejín. Zložitú tému dejín vždy podáva pre čitateľa príťažlivo, s ľahkosťou jemu vlastnou. Špecifická kapitola v jeho literárnej tvorbe je venovaná aj Bratislave – spomeňme aspoň Zlatú knihu Bratislavy, Prvú až Piatu knihu o Bratislave, Predvekú Bratislavu v jednej z častí Odkrytých dejín či Bratislava – Podhradie. Pán Dvořák je nositeľom viacerých významných ocenení – Ceny SAV za popularizáciu vedy, Ceny nemeckej komisie UNESCO, Ceny Ministerstva kultúry SR a Pribinovho kríža II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

- Mgr. Miloš Žiak vyštudoval FF UK v Bratislave, katedru Estetiky a vied o umení. Špecializoval sa na teóriu vedomia a teóriu komunikácie. Od roku 1982 publikoval literárne aj odborné publikácie. V roku 1991 patril spolu s manželkou k tým desiatim židovským manželským párom žijúcim v Bratislave, ktoré založili pobočku medzinárodnej židovskej organizácie Bnai Brith. Lóža je aktívna pod menom Tolerancia. Pracoval v Kancelárii prezidenta ČSFR Václava Havla v pozícii poradcu, pôsobil aj ako poradca predsedu vlády Slovenskej republiky, od roku 1995 začal pracovať v privátnom sektore.

Od decembra 1999 viedol Izraelsko-slovenskú obchodnú komoru na Slovensku, v roku 2001 sa stal predsedom jej predstavenstva a je ním už štvrté volebné obdobie. Bol členom prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, členom predstavenstva Židovskej náboženskej obce v Bratislave, patril medzi zakladajúcich členov Židovskej náboženskej obce Piešťany. Realizoval mnohé významné projekty vrátane vydania knihy Gan Sofer, sprístupňujúcej myšlienky najvýznamnejšieho rabína 19. storočia Chatama Sófera, tiež projekt „pamätník Park ušľachtilých duší“ vo Zvolene. Nateraz posledným projektom Izraelskej obchodnej komory na Slovensku je projekt s názvom „Stratené mesto Bratislava – Pressburg – Pozsony“, ideovým autorom ktorého je práve pán Žiak. Súčasťou projektu je publikácia, informujúca vo viacerých jazykoch o zámere projektu, ktorý bude realizovaný na území Bratislavy v rokoch 2011-2013 a vyšla pod rovnomenným názvom v decembri roku 2010. Projekt je nástrojom na navrátenie pamäte nášmu mestu a v kontexte multikultúrnych a ekumenistických dejín Bratislavy má výnimočný význam.

Zdroj: BKIS

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB