00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

18. jún 2012 / ki
Imrich Jarábek je technickým pracovníkom kanalizácií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Stará sa o sieť bratislavských kanálov. Je vyučený strojár, v BVS začal ako vodič auta na čistenie kanálov.

 „Tým, že som celú túto stokovú sieť čistil, tak ju teraz viem aj riadiť,“ hovorí. Prácu berie ako poslanie a keďže pochádza z vodárenskej rodiny, reprezentuje nie len vodárne, ale aj svoju rodinu. Boli sme sa spolu pozrieť v tzv. odľahčovacej komore, jednej z najväčších v Bratislave. Pri tejto príležitosti nám Imrich Jarábek porozprával o svojom povolaní.

  Zostup do podzemia alebo via ferrata

 „Čaká vás via ferrata,“ upozorňoval ma s úsmevom pán Jarábek predtým, ako mi upevnil popruhy a pripojil ma k istiacemu lanu. Prirovnanie k tejto turistickej ceste, ktorá býva vybavená istiacimi lanami a stupačkami, bolo celkom namieste. Vstup do odľahčovacej komory kanalizačného zberača AVIII v Botanickej záhrade je pre neskúseného človeka mierne adrenalínový zážitok. Funkcia komory by sa dala prirovnať otvoru na vani, ktorý zabezpečuje, aby sa voda pri napúšťaní nepreliala. „Táto komora slúži na odľahčenie systému v prípade nejakých extrémnych situácií, aby nezaťažovali sieť,“ vysvetľuje Jarábek.

 Katedrála kanalizácií

 Nachádzame sa desať metrov pod zemou, v odľahčovacej komore, ktorá je jednou z najväčších v Bratislave. Obrovská miestnosť pripomína rozlohou katedrálu. „Je to katedrála, do ktorej chodíme každé dva týždne na kontrolu, a tu sa modlíme,“ smeje sa. Stojíme na jej dne, nad nami vedie žľab, ktorým priteká voda zo siete bratislavských kanalizácií. Z obrovskej komory vedie tunel s priemerom cez dva metre priamo do Dunaja. Pri prívalových dažďoch zo žľabu pretečie voda do komory, čím odľahčí kanalizačnú sieť. V pracovnom obvode pána Jarábka sú také komory tri, v Devínskej Novej Vsi, pri moste Lafranconi a tu, v Botanickej záhrade.

 Kanalizácia je nebezpečné prostredie

 Práca technického pracovníka na kanalizácii spočíva v starostlivosti o kanalizačnú sieť a zabezpečenie jej plynulého chodu. „Vykonávame cyklické kontroly, kde celý systém kontrolujeme, teda poklopy, stúpačky, šachty, prietok,“ hovorí. Adrenalínový nemusí byť len samotný vstup do šachty. „Kanalizácia je prostredie nebezpečné, je to práca v hĺbkach a výškach. V tých hĺbkach a agresívnom prostredí sa niekedy vyskytujú aj plyny, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka,“ vysvetľuje. Preto pracovníci kanalizácií pred vstupom do takejto komory najskôr na lanku spustia merací prístroj, ktorý vyhodnotí koncentráciu plynu v prostredí. „Má to dva tóny, jeden znamená, že je to nebezpečné, druhý, že treba ísť okamžite preč,“ zaúča ma ešte pred vstupom do komory. „Mobil si radšej nechajte hore, nemalo by sa tam ísť so žiadnym elektrickým prístrojom, ktorý na to nie je vybavený,“ dodáva, elektrický výboj by totiž mohol v prípade nahromadenia metánu spôsobiť výbuch.

 Nájsť môžete práčku aj peniaze

 V kanalizácii sa dá nájsť hocičo. „Bežne sa stretávam s nejakými živočíchmi, buď sú to žaby, hady alebo potkany, tie sú však plaché, s nimi sa stretávam minimálne.“ Okrem fauny sa však do kanalizácie dostanú aj rôzne predmety, okrem pivových vrchnákov či kávových lyžičiek našiel pán Jarábek v kanáli aj starú práčku či pneumatiky. Nájsť sa dajú aj peniaze. „Mám zbierku mincí - mince z roku 1890, či z čias Márie Terézie, nejaké z Nemeckej ríše, sú v podstate znehodnotené, ale pre mňa majú obrovskú hodnotu.“

 Odhodená cigareta môže spôsobiť výbuch

 Takmer pre každého je asi samozrejmé, že do kanála nepatrí stará práčka či pneumatiky, okrem toho však existujú aj iné veci, ktoré by mali končiť inde, ako v záchode. „Aj veľa čistiacich prostriedkov obsahuje chemikálie, ktoré môžu narušiť proces čistenia odpadových vôd. Tým, že čistiaci proces je aj biologický, veľké množstvo chemikálií môže zabiť baktérie, ktoré vykonávajú proces čistenia odpadových vôd.“ Do kanalizácie nepatria ani potraviny, „tie napomáhajú množeniu hlodavcov, pre nich je kanalizácia ako jedáleň“. Problémom môže byť aj cigareta, odhodená do kanála „z kanalizácie sa môžu vyparovať plyny ako metán, taktiež pri poruche plynovodu môže plyn unikať do kanalizácie“. Odhodená cigareta potom môže spôsobiť výbuch.

Práca technického pracovníka kanalizácií by sa mohla zdať ako odtrhnutá od ľudí. Pán Jarábek však túto predstavu vyvracia. „Ja mám na starosti Karlovu Ves, Dúbravku, Devín a Devínsku Novú Ves a tým, že ma ľudia vidia pri vykonávaní  mojej práce , vznikajú aj zaujímavé vzťahy. Tak napríklad idem okolo a pani na mňa volá „piekla som buchty, vezmite si domov“.“ Obyvateľom Bratislavy odporúča, aby v prípadoch krádeží poklopov, nadmerného hluku kanalizačného poklopu pri prejazde vozidiel, zápachu alebo výskytu hlodavcov kontaktovali dispečing BVS, „to pomôže aj nám,“ dodáva na záver.

 

(pj)

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB