Prieskum porovnával 46 miest na všetkých kontinentoch. Na rozdiel od susednej Prahy, ktorá skončila na treťom mieste, je Bratislava hodnotená nepriaznivo. Najlepšie v hodnotení vychádza Melburne a Sydney, najhoršie Mexico City, kde pouliční umelci môžu skončiť za mrežami. V správe, ktorú vypracovalo hnutie The Busking Project sa uvádza, že Bratislava je vďaka obmedzujúcemu systému povolení náročným miestom pre buskerov - pouličných umelcov. Miestne úrady podľa správy nepovažujú umenie v uliciach za pozitívny prejav kultúry na verejnom priestranstve a nesnažia sa ho podporovať. O Prahe napríklad štúdia hovorí, že je vďaka svojej dobre premyslenej politike pouličného umenia považovaná za výborné miesto pre buskerov. Pouličné umenie je tu podporované a regulované spôsobom, ktorý prináša prospech všetkým zúčastneným.
Austrálske mestá Melbourne a Sydney, ktoré skončili na čele rebríčka, majú nielen priateľský prístup k pouličnému umeniu, ale zapájajú samotných umelcov do tvorby pravidiel a do procesu rozhodovania. Odlišná situácia panuje v Mexico City, ktoré bolo vyhodnotené ako najmenej priateľské pre busking, ktorý je tu nelegálny a hrozí zaň dokonca trest odňatia slobody.
STARÉ MESTO
Staré Mesto (SM), podľa stanoviska pre Bratislavský kuriér, vníma pouličných umelcov a ich prínos k oživeniu Starého Mesta veľmi pozitívne. Najmä v letných mesiacoch prispievajú k atraktivite centra mesta, preto sa im snaží vytvárať čo najlepšie podmienky, na druhej strane je však potrebná aj regulácia. A to najmä z toho dôvodu, aby bolo skutočné pouličné umenie odlíšené od skrytého žobrania alebo iných aktivít, ktoré nemajú s umením nič spoločného.
Podmienky pre pouličných umelcov v SM upravuje nariadenie 6/2012. Potrebná je registrácia, v prípade, ak chce umelec vystupovať viac ako sedem kalendárnych dní v roku je to aj povolenie, ktoré na základe žiadosti posudzuje komisia - poradný orgán starostky. Umelec potom zaplatí daň za užívanie verejného priestranstva, ktorá predstavuje 1 euro/m2 na jeden deň. V roku 2012 zaznamenalo Staré Mesto 270 registrácií, v roku 2013 stúpol ich počet na 288. „Tento rok je to doposiaľ 125 registrácií, pričom ten najvyšší nárast očakávame práve v mesiacoch júl a august. Najväčší záujem je o hudobné produkcie, na uliciach uvidíte aj živé sochy či maliarov,“ uviedla hovorkyňa SM Alexandra Obuchová.
HLAVNÉ MESTO
Magistrát nepozná presné kritéria štúdie Beat of the Street, ale Bratislava rozhodne nie je neústretová k pouličným umelcom. O tom svedčí aj ich nárast v meste. Naopak pouliční umelci dotvárajú letnú atmosféru mesta. V Bratislave sa v prevažnej miere koncentrujú v Starom meste, čo je pochopiteľné vzhľadom na turistickú sezónu. Podľa hovorcu mesta Stana Ščepána ide o to, že mestské časti nechcú tolerovať ich živelný výskyt a prípadné obťažovanie. Napríklad hudobníci nesmú hrať do vzdialenosti 40 m od cintorína alebo tesnej v blízkosti nemocníc. Vystúpenia všeobecne nemôžu mať pohoršujúci, alebo násilnícky charakter a podobne.
„Ak umelec používa pri svojom vystúpení oheň alebo bubny, môže tak urobiť len na konkrétne stanovených miestach. To však nie sú kroky proti pouličným umelcom a napríklad aj Praha už pristúpila k ich registrácii. Bratislava eviduje nárast pouličných umelcov, pričom stúpa aj počet nelegálnych, ktorých polícia najskôr upozorní na podmienky ich produkcie a až po opakovaných vystupovaniach na čierno ich môže pokutovať,“ dodal S. Ščepán.
(rl)