00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Ochrana prírody
10. november 2013 / rl
Na Slovensku sa hrá iná hra: vyrúbem strom, za drevo dostanem pár euro. Vyrúbem lesík, uvoľním parcelu, postavím dom, predám byty a mám zisk.  Stromy...? prosím Vás, komu budú chýbať, povie možno celkom vážne nejeden zo zainteresovaných.

Špičková americká autorita vo veci stromov (US Forest Service) uskutočnila štúdiu  5,2 miliónov stromov rastúcich v New Yorku  a dospela k názoru, že stromy každoročne vedú k úspore 11,2 miliónov dolárov na kúrení a klimatizácii a odstraňujú škodliviny v ovzduší v hodnote ďalších 10,6 miliónov dolárov. Na základe toho newyorský magistrát vyčíslil, že každý dolár investovaný do výsadby nových stromov, produkuje zisk 5,6 dolára. Vtedajší starosta NY pán Michael Bloomberg rozhodol, že v meste, najmä na uliciach, sa vysadí ďalší milión stromov.  Pridal sa tak k súčasnému až vášnivému hnutiu Newyorčanov skupovať každý voľný fliačik mesta a sadiť tam stromy.

Na Slovensku sa hrá iná hra: vyrúbem strom, za drevo dostanem pár euro. Vyrúbem lesík, uvoľním parcelu, postavím dom, predám byty a mám zisk.  Stromy...? prosím Vás, komu budú chýbať, povie možno celkom vážne nejeden zo zainteresovaných.

Máme, podrobný zákon o ochrane  prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z.. Podľa neho štát chráni prírodu na celom území Slovenskej republiky  v 1. stupni ochrany , ak tento zákon alebo iný záväzný právny predpis neustanovuje inak . Pre ochranu územia  je stanovených 5 stupňov ochrany s obmedzeniami činností, ktoré by mohli poškodzovať prírodu. Tieto obmedzenia sa so zvyšujúcim stupňom ochrany zväčšujú. Chránené krajinné oblasti sú v prísnejšom 3. stupni ochrany, a vo veľmi prísnom režime 4. stupňa ochrany sú chránené areály. Najvyššiu ochranu a to 5.stupňa, majú  štátne rezervácie..

Zlodejom pravda zákon príliš neprekáža a úrady veľa neustrážia. Čo ale so štátnymi úradmi, ktorých zamestnanci sú platení za ochranu prírody a títo zamestnanci naopak prírodu postupne zbavujú štátnej ochrany? Neveríte?

V októbri tohto roku Okresný úrad Bratislava-Odbor starostlivosti o životné prostredie listom oznámil, že začal konanie o zrušení štátnej ochrany chráneného areálu Borovicový lesík (Ide o pokračovanie Horského parku smerom na Murmanskú výšinu za Majakovského ulicou). A to „z dôvodu neodôvodneného predmetu ochrany“ ako sa píše v ozname.

Predmetom štátnej ochrany je „zvyšok  lesa dubovo-hrabového charakteru s ojedinelými borovicami“ na rozlohe na 8012 m2. Argument pre zrušenie: „mnohé dreviny sú v nevyhovujúcom zdravotnom stave, niektoré sú preschnuté“.

Koľko ich je chorých, 2-3 ? Koľko preschnutých, 1-2? To úrad neuvádza. Lebo nevie. Ale ktokoľvek z čitateľov Bratislavského Kuriéra si môže výjsť na Majakovského ulicu. Ak vyrazí z Búdkovej cesty,  prejde okolo reštaurácie Pohoda, po pravici uvidí živý, pekný les, rozprestierajúci sa až po ulicu Francúzskych partizánov. Tento les nemal nikdy lepšie podmienky na ochranu prírody ako teraz, lebo je za plotom, je ako súkromný majetok verejnosti neprístupný, takže má ideálne predpoklady na svoj rast a existenciu.

Dva dni na to vydal obvodný úrad dokument, v ktorom oznamuje, že začal konanie na zrušenie ďalšieho chráneného areálu. Tentoraz by chceli zbaviť štátnej ochrany chránený areál „Bôrik“.  Predmetom ochrany je v tomto prípade „zvyšok porastov borovice čiernej“. Ten „zvyšok“ má rozlohu 14 284 m2.

Zdôvodnenie ? Neuveríte: „mnohé dreviny sú v nevyhovujúcom zdravotnom stave, niektoré sú preschnuté“. Koľko ich je chorých a koľko preschnutých to úrad zasa neuvádza. Lebo asi nevie. Mnohí poznáte borovicový les na konci Jančovej ulice, resp. po ľavej strane Hrebendovej ulice. Rozprestiera sa až pred hotel Bôrik. Stojí za peknú prechádzku. Aj laik uvidí pred sebou dobre situovaný, vitálny, borovicový les.

V  oboch prípadoch ide o kompaktné a ničím objektívne neatakované prírodné zalesnené územia, u ktorých evidentne nie je dôvod na to, aby boli zbavené štátnej ochrany. Preto sme znepokojení, že úrad, ktorý má prírodu chrániť, navrhuje zrušenie jej ochrany.

U staromestskej samosprávy vzbudil tento prístup pohoršenie. Komisia územného plánovania, miestneho rozvoja a životného prostredia  so zrušením ochrany areálov zásadne nesúhlasila. Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Staré Mesto odhlasovalo na svojom októbrovom zasadaní nesúhlas s takýmto úmyslom.

Ak zvážime neakceptovateľnú argumentáciu obvodného úradu, zostáva otázka prečo to tento úrad robí? Aký to má zmysel? Čo je príčinou takého hrubého faulu voči mestu Bratislava a jeho obyvateľom?

Faktom však je, že ak sa zruší  prísna štátna ochrana nejakého územia, uvoľní sa predmetné územie pre obchod, developing a  výstavbu. A práve toto by nemalo byť príčinou aktivity úradu, ktorý má inú úlohu a to chrániť prírodu.

Soňa Párnická, predsedníčka Komisie územného plánovania,životného prostredia a miestneho rozvoja m.č. Bratislava - Staré Mesto.

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB