00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Správy z mesta » Mestské časti
27. marec 2017 / rl
Budova na Karpatskej ulici v bratislavskom Starom Meste nezmenila majiteľa ani po treťom kole verejnej dražby.

To bolo, rovnako ako dve predchádzajúce, neúspešné, keďže sa do neho nikto neprihlásil. Uviedla to staromestská hovorkyňa Nora Gubková. V tejto súvislosti opätovne skonštatovala, že pre mestskú časť by bolo výhodné, ak by krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného súdu vo veci dražby budovy.
      Tá v minulosti patrila samospráve, ktorá ju však v roku 2002 za symbolických vtedajších 100 korún predala neziskovej organizácii Maják nádeje, avšak s predkupným právom v rámci projektu na pomoc týraným matkám s deťmi, obetiam domáceho násilia a bez strechy nad hlavou. "Čakáme na rozhodnutie krajského súdu, či budeme likvidátor. To by mohlo situáciu zvrátiť," povedala Gubková. Mestská časť by sa tak stala účastníkom konania a likvidátorom, ktorého úlohou je zlikvidovať organizáciu a naložiť s majetkom. Staré Mesto v tom vidí šancu na záchranu budovy.
      Predaj nehnuteľnosti v exekučnom konaní je totiž podľa Stanislavy Kolesárovej zo Slovenskej komory exekútorov najzložitejší a pravdepodobne aj najdlhšie trvajúci spôsob výkonu exekúcie. Je to najmä tým, že všetky úkony podliehajú schváleniu súdom. "Dražobnú vyhlášku povinne zasielajú exekútori na veľké množstvo verejnoprávnych inštitúcií. Ak súdny exekútor vytýčil termín dražby a nenájde sa záujemca, môže súd na žiadosť súdneho exekútora cenu nehnuteľnosti určenú znaleckým posudkom znížiť. A to až na polovicu najnižšieho podania," hovorí Kolesárová s tým, že je na súde, či ihneď zníži cenu na najnižšiu možnú sumu podľa zákona, alebo ju bude znižovať vždy o nejaké percento.
      Po právoplatnosti tohto rozhodnutia môže súdny exekútor vydať dražobnú vyhlášku, ktorú opäť doručuje všetkým osobám podľa exekučného poriadku. Môže však podľa nej nastať aj situácia, že súd znížil cenu na zákonom stanovené minimum a napriek tomu sa nepodarí nehnuteľnosť predať na dražbe do jedného roka od vydania exekučného príkazu. "Súd môže na návrh niektorého z účastníkov konania alebo súdneho exekútora zastaviť tento spôsob výkonu exekúcie. Je to však len možnosť, nie povinnosť súdu," dodáva Kolesárová.
      Polícia zároveň podľa Gubkovej preveruje údajné podvody bývalého vedenia neziskovej organizácie. Okrem sprenevery či porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku by sa malo napr. preskúmať aj možné spáchanie ďalšieho trestného činu, a to subvenčného podvodu. Podľa hovorkyne Starého Mesta boli v tejto súvislosti vypočuté už niektoré miestne poslankyne a členky dozornej rady neziskovej organizácie, výsledky vyšetrovania mestská časť zatiaľ nepozná.
      Organizácia už nemá akreditáciu na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tá zanikla krízovému stredisku zo zákonných dôvodov po tom, ako nepožiadala o predĺženie jej platnosti. Zrušením akreditácie sa zaoberal aj rezort práce na základe odporúčaní akreditačnej komisie, ktorá sa krízovým strediskom zaoberala. Príkaz na exekúciu a vyhlásenie verejnej dražby budovy bol vydaný po tom, ako konaním riaditeľa a bývalého štatutára organizácie Pavla Ruska vznikol časom dlh vo výške 600.000 eur. Rusko s médiami dlhodobo nekomunikuje.

(TASR)

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Apríl 2024
gallery
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB