00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Ochrana prírody
24. február 2014 / rl
Štátna ochrana prírody SR stále nevyčíslila celkovú škodu, ktorá vznikla výrubom stromov na bratislavskej Kolibe.

Ako uviedol riaditeľ regionálneho centra ochrany prírody Bratislava Ján Cibuľa, celkovú výšku škody ešte neurčili, keďže nemajú dostatočný prístup na jednu z plôch. Predbežne odhadujú, že nezdokumentovali ešte tretinu z celkového množstva stromov. "Počet stromov však nie je pre výšku škody určujúci, dôležité sú parametre pňov a druh vyrúbanej dreviny," povedal Cibuľa a dodal, že doposiaľ zamerali 544 pňov a z toho vypočítali škodu 560 921 eur.

Vyrúbané stromy na Kolibe medzičasom aj odvážali a ako uviedol Ondrej Rohoň z občianskeho združenia Za lepšiu Kolibu, stromy odvážali aj po tom, ako generálna prokuratúra minulý týždeň dala pokyn, aby tomu Krajská prokuratúra v Bratislave spolu s políciou zabránila. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová potvrdila, že generálna prokuratúra vydala krajskej prokuratúre pokyn na prijatie opatrení v súčinnosti s policajným zborom, ktoré majú zabrániť manipulácii s drevom. Vyrúbané dreviny podľa hovorkyne sú alebo môžu byť vecným dôkazom v prebiehajúcom trestnom konaní, ale aj v nadväzujúcom posúdení trestnoprávnej zodpovednosti konkrétnej osoby pre trestný čin marenia spravodlivosti. 

Ako uviedol Cibuľa, štátnej ochrane prírody z pohľadu merania škody odvoz kmeňov vyhovuje. "Padnuté kmene znemožňujú prístup k pňom. Po ich odvoze sa pne dajú lepšie zmerať," povedal Cibuľa a dodal, že škoda sa vypočíta v prípade stojaceho stromu odmeraním obvodu kmeňa vo výške 1,3 metra nad zemou. V prípade, že je strom už vyrúbaný, odmeria sa obvod kmeňa v mieste výrubu a jeho výška nad zemou a tieto čísla následne dosadia do vzorca. Štátna ochrana prírody všetky aktivity koordinuje s Krajským riaditeľstvom policajného zboru v Bratislave. Všetky údaje snímajú a jednotlivé kmene geodeticky zameriavajú. Ďalšie zameriavanie budú robiť až po sprístupnení zvyšnej plochy a pokyne od krajského riaditeľstva policajného zboru. 

O tom, že bol výrub na Kolibe začiatkom decembra zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi, hovoril v decembri minulého roka aj minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa šéfa rezortu vnútra neexistovalo na výrub žiadne povolenie. Jedno z troch rozhodnutí k vyňatiu pozemkov z lesného fondu bolo podľa Kaliňáka vydané neoprávnenými osobami a zvyšné dve falošné. Ako vtedy povedal šéf rezortu vnútra, vyzerá to na organizovaný postup. 

Pozemky na Kolibe vo výmere 3,79 hektára zamenil štátny podnik Lesy SR zmluvou podpísanou 24. júna 2010 bývalým generálnym riaditeľom Alojzom Riškom za pozemky v katastrálnom území Handlová o výmere 4,34 hektára. Podľa hovorcu štátneho podniku Lesy SR Vlastimila Rezeka bola zámena vtedy pre štát zisková. Ako dodal, v čase zámeny nepredpokladali zmeny určenia zamieňaných pozemkov a nepočítalo sa s predčasným výrubom lesa.

(SITA)

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2024
gallery
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB