00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Projekty a výstavba
14. apríl 2014 / rl
Na území bývalého Zuckermandlu v bratislavskom Podhradí archeológovia objavili zvyšky zástavby z 18.,19. a 1. polovice 20. storočia. Ide o základy meštianskych domov, kanalizačné žľaby, kamenné a tehlové dlažby či studne.

Priblížil pre agentúru SITA archeologické nálezy riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok (MÚOP) a historik umenia Ivo Štassel. Práve tu plánuje spoločnosť J&T Real Estate vybudovať novú mestskú štvrť. Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) však tvrdia, že toto územie je v pamiatkovej rezervácii s najvyšším stupňom ochrany. Žiadajú preto zastaviť všetky, aj prípravné stavebné práce a archeologické nálezy vyhlásiť za kultúrnu pamiatku.

Podľa aktivistov z BAO sa práve v bratislavskom Podhradí odohrávali najstaršie dejiny Bratislavy, čo potvrdzujú aj doterajšie archeologické výskumy, ktoré odkrývajú nálezy nezriedka výnimočnej hodnoty, pripomenul Matej Vagač z BAO. Na Pamiatkovú inšpekciu ministerstva kultúry preto podali podnet, v ktorom žiadajú zastaviť všetky stavebné práce a nálezy vyhlásiť za kultúrnu pamiatku. „Keďže ide o mimoriadne exponovanú lokalitu v centre Bratislavy, na styku Karpát a Dunaja, s dlhou históriou osídlenia, je tu dôvodný predpoklad objavenia aj ďalších hodnotných nálezov. Preto súčasne navrhujeme začať konanie o vyhlásení príslušných archeologických nálezov z lokality Zuckermandel, ako aj celého archeologického náleziska v tejto lokalite, za kultúrnu pamiatku,” uviedla Katarína Šimončičová z BAO. Podľa riaditeľa MÚOP Štassela však nie sú tieto nálezy natoľko hodnotné, aby mohli byť vyhlásené za kultúrnu pamiatku. "Vzhľadom na to, že ide iba o fragmenty novovekej zástavby bez zachovania architektonických umelecko-remeselných a tvaroslovných prvkov, nevykazujú tieto stavebné relikty podľa nášho názoru dostatok pamiatkových hodnôt, ktoré sú potrebné na začatie procesu vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku," priblížil Štassel. Ako dodal, zástavba bola cielene zbúraná v 60-tych rokoch 20. storočia a archeológovia našli už len zvyšky, oprostené od všetkých hodnotnejších detailov. Štassel tiež pripomenul, že zatiaľ je odkrytá iba vrchná kultúrna vrstva a prieskum bude pokračovať aj na staršie vrstvy. Pripustil, že tu by už archeológovia mohli objaviť aj zaujímavé nálezy. 

Aktivisti z BAO žiadajú pamiatkovú inšpekciu aj o zastavenie všetkých stavebných prác v tejto lokalite. V Zuckermandli pritom plánuje spoločnosť J&T Real Estate postaviť novú mestskú štvrť, preto si dali vypracovať aj archeologický výskum. Podľa aktivistov riziko, že Bratislava i celé Slovensko príde o vzácnu časť svojho kultúrneho dedičstva v tomto prípade zvyšuje fakt, že investor už opakovane preukázal svoj negatívny vzťah k nášmu kultúrnemu a prírodnému dedičstvu, uvádza Vagač v tlačovej správe. Poukazuje pritom na kauzy spojené s River Parkom, Parkom kultúry a oddychu (PKO) či výstavbou v Nízkych a Vysokých Tatrách. "Predpoklad, že investor bude vytvárať tlak na to, aby sa archeologický výskum v dotknutej lokalite nevykonal dôsledne a aby sa nálezy nechránili in situ, je v tomto prípade viac ako oprávnený. Podľa zatiaľ neoverených informácií sa má už v týchto dňoch skúmaná lokalita začať zahŕňať," uviedol Vagač. 

Spoločnosti J&T Real Estate má záujem, aby bola história tejto lokality zdokumentovaná, reagovala PR manažérka spoločnosti Katarína Krajňáková. "Archeologický prieskum sme preto, nad rámec našich povinností, umožnili MÚOP realizovať ešte v predstihu, teda pred začatím stavebno-zemných prác tak, aby mali archeológovia dostatok času na všetky svoje aktivity. V prípade, že sa objavia zaujímavé nálezy, sme samozrejme pripravení vytvoriť v novej štvrti Zuckermandel priestor pre ich dôstojnú verejnú prezentáciu," dodala. Reagovala tak aj na ďalšiu z požiadaviek aktivistov, ktorí žiadajú zverejniť výsledky doterajšieho archeologického výskumu a predstaviť ich čiastočné zistenia a závery širokej odbornej aj laickej verejnosti. 

Ako pre agentúru SITA vysvetlil Štassel z MÚOP, predstihový archeologický výskum sa na území bývalého Zuckermadlu robí už od roku 2007. Prvé dve etapy sú hotové, rozbehnutá je práve tretia etapa, pripomenul. "Prvé dve etapy (tak ako aj táto) sa uskutočnili pod dohľadom pamiatkového orgánu a nikdy nebola vznesená žiadna námietka voči nášmu postupu skúmania ani zo strany pamiatkarov, ani zo strany odborníkov v archeologických komisiách, ani zo strany aktivistov," uviedol Štassel. Pri každej etape pritom archeológovia postupujú podľa plánu schváleného pamiatkovým orgánom a pred uzavretím každej etapy sa zvoláva aj pamiatková komisia, ktorá môže vzniesť návrhy alebo pripomienky voči vedeniu výskumu. "Rovnako sa postupuje aj pri 3. etape a doteraz žiadne pripomienky neodzneli," dodal riaditeľ MÚOP. 

Spoločnosť J&T Real Estate plánuje v Podhradí postaviť 230 bytov pre takmer 800 ľudí. Investor chce vybudovať moderný mestský bulvár, prepojiť zeleň hradného kopca s nábrežím Dunaja a vytvoriť atraktívne verejné priestory. Podľa Krajňákovej investor oproti požiadavkám platného územného plánu zóny v Zuckermandli objem zelene zdvojnásobí. Projekt počíta s uplatnením zelene, vybudovaním zelenej lávky ponad električkovú trať, vystavaním zelených striech a vybudovaním parkov. Podľa investora bude v projekte o 200 percent viac zelene oproti tomu, čo predpokladal územný plán.

(SITA)

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2025
gallery
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2025 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB