00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Správy z mesta » Rozhovor
21. október 2012 / rl
Rozhovor s českým lekárom Janom Hnízdilom, je najpopulárnejším čítaním na našej webovej stránke. Ďakujeme Vám za záujem. Ak máte vo svojom okolí nekonvenčného človeka, ktorý sa nebojí fundovane pomenovať skutočný stav vecí u nás, alebo má aj iné ako oficiálne informácie a názory na rôzne oblasti života, napíšte nám jeho meno a kontakt.
PRI KÁVIČKE V MESTE...s populárnym českým internistom a rehabilitačným lekárom MUDr. Janom Hnízdilom.

Nedávno Jan Hnízdil spôsobil rozruch v Českej republike tým, ako až šokujúco otvorene hovoril v médiách o zdravotníctve, politike, korupcii a nutnosti obnovenia občianskej spoločnosti.  Je autorom, či spoluautorom množstva publikácií a autorom populárnej knihy Mým marodům. Venuje sa komplexnej psychosomatickej medicíne. Pôsobí v Centre komplexnej starostlivosti v Dobřichovicích neďaleko Prahy. Pri kávičke sme sa stretli počas nedávneho Vitalita festu v Istropolise.

 Nedávno ste nastavili zrkadlo českej spoločnosti. Tvrdili ste, že zdravotníctvo je nereformovateľné.  Ako ste to mysleli?

Zdravotníctvo je orientované na zisk a výkon a dokonale sa dopĺňa s biologickou medicínou, ktorá sa sústreďuje na chorobu a jej objektivizáciu a nie na človeka v jeho ťažkej životnej situácii. Toto spojenie má fatálne dôsledky. Pokúšal som sa s kolegami preniknúť do systému zdravotníctva a ponúknuť komplexný pohľad, ktorý vysvetľuje, prečo ľudia stonajú. Bolo by to účinné, lacné a účelné. Obchádzali sme komoru, ministerstvo, poisťovne, odborné spoločnosti. Nikoho to nezaujímalo. Jedine ministerka Emmerová (Milada Emmerová, bývalá ministerka zdravotníctva ČR) mi napísala, že komplexný psychosomatický systém sa jej páči a bude ho podporovať. Ale až potom, ako vyrieši finančnú krízu. Tá dobrá žena ale nepochopila, že je to naopak: Že kríza v zdravotníctve nie je spôsobená nedostatkom peňazí. Ale, že nedostatok peňazí v zdravotníctve, je dôsledkom toho, že obrovské množstvo liekov a vyšetrení sa ordinuje úplne zbytočne. Takže, ak sa nezmení obsah - medicína, snahy o reformu sú zbytočné. My máme v Čechách už šestnásteho ministra zdravotníctva a každý nastupoval s nadšením, že bude reformovať, no nič sa neudialo. Nie preto, že by to boli hlupáci alebo lenivci, ale preto, že to nejde.

 Prečo? V čom je najväčší problém?

Problémom je medicínsko - farmaceutický komplex, čím myslím prepojenie farmaceutických firiem, poisťovní, ministerstva, medicínskych špičiek, podnikateľov a politikov. Je to niečo tak obludné a prerastené korupciou, že sa to z podstaty veci reformovať nedá. Musí sa to úplne zrútiť a už sa tak deje. U nás poisťovňa žije zo dňa na deň a všetky rezervy boli vyčerpané. Čo počas dňa vyberú, na druhý deň rozdelia...Systém je v rozklade, ide o Titanik. No a my sme nechceli čakať až sa úplne potopí a začali sme budovať úplne nový model medicíny - pretože systém u nás i u vás, ponecháva ten starý nefungujúci obsah. A neustále chce robiť nefungujúce kozmetické úpravy v podobe poplatkov, či  doplatkov – a to je úplne mimo podstaty problému.

 O čom je podľa vás dnešné zdravotníctvo?  

Žiaľ, aj zo zdravotníctva sa dnes stalo výnosné obchodné odvetvie. Všimnite si, že u nás najbohatší Čech, Peter Kelner, kupuje akcie firmy Zentiva, ktoré sú obchodovateľné na burze...Majiteľ oceliarní pán Chrenek zakladá vlastnú zdravotnú poisťovňu a sieť nemocníc....Sú to veľmi draví podnikatelia, ktorí vycítili obrovský finančný potenciál, ktorý v zdravotníctve je. Ich zisk pochopiteľne závisí na tom, že ľudia budú často chorí, že sa bude veľa vyšetrovať a ordinovať množstvo liekov. Ale každý uzdravený pacient pre nich znamená ekonomickú stratu. Takže ten systém stojí viac na liečení chorôb, ako na uzdravovaní ľudí.

 A čo politická scéna? Vraj ste ju začali hodnotiť a študovať podľa učebníc psychiatrie?

Dávnejšie sa mi dostala do rúk kniha Hady v oblekoch, alebo psychopat ide do práce, ktorú napísal americký psychológ Paul Babjak a psychiater Robert Hare. Zistili, že medzi vysokými politikmi a manažérmi, je omnoho vyššie percento nebezpečných psychopatov, ako medzi väzňami vo federálnych väzniciach spojených štátov... A to neboli u nás.... Je to prehliadka psychiatrických diagnóz – psychopati, sociopati, megalomani, hysterky a podobne. Pastva pre odborníka, ale tragédia pre občana. Dokonale sa to dopĺňa so spoločenským systémom liberálnej trhovej ekonomiky, ktorý je založený na dravosti, neustálom raste, bezohľadnosti a arogancii voči okoliu. Tento patologický systém potom priťahuje aj rovnaký typ osobností – arogantných a bezcitných psychopatov, ktorý ho ešte viac upevňujú a obklopujú sa ďalšími psychopatmi. Výsledkom je, že namiesto demokracie máme u nás patokraciu, vládu psychopatov. Namiesto toho, aby občania vládli prostredníctvom volených zástupcov, tak nám vládnu psychopati dosadení rôznymi podnikateľskými skupinami.

 Máte dve atestácie - internistu a rehabilitačného lekára. Napriek tomu ste prešli k psychosomatike. Prečo?

Pokiaľ ide o psychosomatiku, ja sa snažím ľuďom vysvetľovať, ako ich bolesti a potiaže súvisia s ich životom. Ich choroba hovorí o tom, že vo svojom živote robia nejakú chybu a že je treba sa nad sebou zamyslieť. A  ak to urobia, vo väčšine prípadov tú chybu sami nájdu. No a ak aj zmenia doterajší spôsob života, tak sa aj sami uzdravia. Snažím sa viesť pacientov k nezávislosti, samostatnosti a zodpovednosti za seba , ale aj za svoju chorobu. Svojim najbližším radím:  nechoďte k lekárovi ak to naozaj nie je vážne. Najskôr sa snažte sami porozumieť svojmu telu a zamyslite sa, čo vám chce ono povedať. Súčasná moderná medicína vychádza z toho, že každá choroba má nejakú objektívnu príčinu.Že  pomocou špičkovej techniky ju dokážeme odhaliť a liekmi, či operáciami pacienta uzdraviť. A to je omyl. Množstvo štúdií, najmä vo Veľkej Británii, potvrdilo, že najmenej pri 40-tich percentách britských pacientov sa objektívne nedarí zistiť skutočnú príčinu ich ťažkostí. Neustále behajú po rôznych vyšetreniach, no vracajú sa bez objektívneho nálezu. Na bolesti sa sťažujú ďalej. To je pre biologickú medicínu veľký problém. Čo s takým človekom? Buď to je simulnat, hypochonder, alebo blázon.... Ale on nie je. On somatizuje, teda stelesňuje svoju zložitú životnú situáciu. Má nejaké životné starosti, stres, či nevie si s niečím poradiť. A potom to, čo nie je schopný urobiť vedome, teda životnú zmenu, začne jeho telo postupne robiť zaňho.

 Príklady?

Bolesti hlavy – má plnú hlavu starostí. Bolesti chrbta – naložil si viac ako vládze uniesť. Bolesti srdca – zlomilo mu to srdce, alebo leží mu to na srdci. Pálenie záhy – nemôže niečo, alebo niekoho stráviť a podobne. Na čom stroskotáva špičková technologická medicína, to dokonale vystihujú staré ľudové príslovia. Psychosomatika nie je novým vedeckým odborom, ani žiadnou revolúciou v medicíne. Je to návrat k múdrosti starých ľudových prísloví a k praxi praktických rodinných lekárov.

 Čoraz viac ľudí si ale všíma, že sa niečo deje a chcú zmenu a aj pracujú na sebe...

Aj v Českej republike pribúda množstvo občianskych iniciatív a spolkov, ktoré sa zaoberajú novým spoločenským usporiadaním, novou medicínou. Mnohí začínajú chápať, že sa už nechcú liečiť týmto spôsobom a cítia potrebu zmeny spôsobu života. A že nás čaká zásadný životný obrat. Spločenská kríza, podobne ako choroba, je informácia o tom, že sme v spôsobe života robili a robíme veľkú chybu a že už takto ďalej žiť nemôžeme.

 Pýtal sa: Robert Lattacher

Fotogaléria

Diskusia k článku:

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
December 2024
gallery
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB