00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Projekty a výstavba
30. september 2013 / rl
Najväčším problémom projektu športového a rekreačného strediska Danubia Park v Bratislavskom Čunove je to, že by sa nachádzal na veľmi významnom mieste pre hniezdenie, migráciu a zimovanie vodného vtáctva.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Jozef Ridzoň z organizácie SOS/BirdLife, v zime sa tu môže vyskytovať 100-tisíc jedincov vodného vtáctva. Hrušovská zdrž v Čunove sa tak podľa jeho slov radí medzi najvýznamnejšie zimoviská vodného vtáctva v strednej Európe. "Nemenej významná je lokalita aj pre hniezdenie vtáctva a jej ochrana je preto dôležitá nielen pre zachovanie slovenských, ale aj rakúskych populácií vtáctva," poznamenal. Zároveň dodal, že takýchto významných lokalít nie je v Európe veľa a preto každý zásah do nich musí byť veľmi starostlivo zvážený, aby nedošlo k strate prírodných hodnôt, ktoré sa potom už dajú len ťažko nahradiť. "Ak vôbec," dodal Ridzoň.

Najväčšie obavy majú ochranári z organizácie SOS/BirdLife z toho, že projekt prinesie do územia vyššiu návštevnosť a teda vyrušovanie kolónií hniezdiaceho vtáctva. "Pre pár preklepov vo vyhláške Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy však nie je možné ochranu územia reálne vykonať a ministerstvo životného prostredia stále úpravu vyhlášky zdržuje," priblížil pre agentúru SITA. Podľa jeho slov je veľmi pravdepodobné, že zanikne hniezdenie napríklad u dvoch tretín populácie rybára riečneho a celá populácia tohto druhu na Slovensku tak klesne o 20 percent. Samotná výstavba môže podľa Jozefa Ridzoňa zničiť časť biotopov vodného vtáctva a iné priamo ohroziť. "Preto bude potrebné, aby investor tieto stratené biotopy nahradil, čo v prípade skupiny vodných vtákov nie je možné," 

Veľkým problémom projektu pre vtáky je aj to, že časť budov je navrhnutá s veľkými presklenými plochami. Tie sú podľa neho veľmi rizikové pre vodné vtáctvo a hlavne v hmlistých dňoch sa môžu vtáky zraniť či dokonca uhynúť pri nárazoch do skla, kde budú vidieť zrkadliaci sa obraz. V projekte je tak potrebné prepracovať aj riešenie niektorých budov. "Principiálne jeho realizáciu neodmietame, avšak v súčasnej podobe by bol problémom, preto bude potrebné jeho prepracovanie na to, aby jeho realizácia neviedla k strate prírodných hodnôt," vysvetlil. Situáciu podľa jeho slov navyše zhoršuje aj to, že rezort životného prostredia otáľa s novelizáciou vyhlášky, ktorá by ukotvila efektívnu ochranu územia a nasmerovala tak športy a turistiku do území, kde to nie je problém. "V súčasnosti je ochrana chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy len formálna," uzavrel pre agentúru SITA Jozef Ridzoň z organizácie SOS/BirdLife. 

V Bratislavskom Čunove chce investor postaviť športové a rekreačné stredisko Danubia Park za 45 miliónov eur. S výstavbou v oblasti Hrušovskej zdrže chce začať v prípade kladného záväzného stanoviska mesta už na budúci rok a ukončiť by ju mal najneskôr v roku 2017. Na území Danubia Parku v oblasti Hrušovskej zdrže by malo pritom ostať 58 percent zelene. K projektu sa na verejnej diskusii vyjadrili aj ochranári. Podľa tých treba chrániť po výstavbe vodného diela v Gabčíkove aspoň zvyšky lužných lesov, a ako sa vyjadrili, územie je zo všetkých strán obklopené územiami európskeho významu. Ochranári tiež tvrdia, že mesto malo ambíciu stať sa mestom biodiverzity, no ak tento projekt podporí, biodiverzitu zásadne ohrozí. Ornitológovia hovorili aj o nevhodnosti sklenenej architektúry, ktorá môže spôsobovať nárazy vtákov do budovy.

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Máj 2025
gallery
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2025 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB