Staré Mesto nedávno prijalo uznesenie, ktorým sa zjednodušene povedané, zakázalo v pešej zóne žobrať. Žobrať môžete výlučne medzi treťou a štvrtou hodinou rannou. Nariadenie v podstate zakazuje občanovi ľahnúť, či sadnúť si tam, kde sa mu zapáči. V nariadení sa totiž píše: „V pešej zóne sa zakazuje sťažovať voľný pohyb osôb najmä sedením a ležaním na verejnom priestranstve s výnimkou zariadení na to určených a iných vhodných miest“. Vhodnými zariadeniami sú pritom myslené napríklad lavičky a stoličky, vhodnými miestami sú trávnaté plochy, schodiská širšie ako 120 cm a spevnené okraje fontán...
Samospráva dovolila sedieť na schodoch
Na našu otázku, či si človek v Bratislave už nemôže sadnúť len tak na chodník, Staré Mesto prostredníctvom hovorcu Tomáša Halána odpovedalo, že ak ostatným chodcom nebráni plynulému pohybu, tak nariadenie neporušuje. Turisti i obyvatelia môžu sedieť aj na okraji fontány, schodoch, či na lavičkách, prijaté VZN vraj žiadnym spôsobom neobmedzuje túto činnosť. Uviedol, že Staré Mesto ho prijalo kvôli mestskej polícii – aby „získala účinný nástroj na potlačenie žobrania a obmedzovania obyvateľov a návštevníkov neprispôsobivými ľuďmi“.
Ako sme sa ale presvedčili v uliciach historického jadra, chudobu zrejme nejde vytlačiť zákonmi ani nariadeniami. Žobráci sú v centre stále. Oslovili sme aj niekoľko okoloidúcich, ktorých sme na žobrákov upozornili. Jedna staršia pani nám povedala, že ľudia by sa radšej mali zamyslieť nad tým, prečo sú v bohatých štátoch chudobní ľudia a žobráci? „Prečo chce nejaká skupina ľudí mať všetko a ostatným nedá nič? Prečo sa štát či mesto nevie o svojich ľudí postarať a nechá ich na ulici?, pýtala sa krútiac hlavou a odišla. Pán v stredných rokoch nám povedal: „Ako chcete zakázať žobranie? Veď všetci sme v podstate žobráci - stále niečo chceme, o niečo žiadame, o niečo prosíme a nemáme nikdy dosť. To nie je žobranie?“
V súlade so zákonmi ale i Ústavou SR?
Staré Mesto tvrdí, že prijaté VZN neodporuje našim právnym normám ani zákonu o becnom zriadení, ktorý povoľuje obciam v určitom čase a na určitom čase obmedziť alebo zakázať nejakú činnosť. Nález Ustavného súdu ale hovorí toto: „Všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa zakazuje žobranie alebo požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách mestskej časti, nie je v súlade s čl. 2 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá, a taktiež nie je v súlade s čl. 13 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého povinnosti možno ukladať len na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd“.
Napomínanie chudoby
Mestká polícia zrejme dostala do rúk nariadenie, ktoré si bude vyžadovať šalamúnske riešenia.
Ako nás informoval hovorca Peter Pleva, od 15. júna mestská ppolícia riešila v Starom Meste 180 priestupkov týkajúcich sa porušenia nariadenia o ochrane verejného poriadku. „V noci po desiatej hodine sme riešili dva takéto prípady na Michalskej ulici“. O konkrétnych sankciách sa vo vyjadrení nehovorí, iba o možnostiach - s tým, že policajt môže priestupok riešiť aj napomenutím. „Mestská časť vidí zmysel v projektoch budovania denných centier a útulkov, ktorých cieľom je dať ľuďom bez domova alternatívu pre denný pobyt, v inom prípade zostanú na uliciach,“ uviedol hovorca Starého Mesta ako príklad riešenia problematiky žobrania.
Ako riešia žobranie v Rakúsku a USA
Podľa policajných innformácií, v Rakúsku žobranie nie je masovo rozšírený jav. Verejnosť tam akceptuje nevtieravé žobranie z evidentne sociálnych dôvodov, na druhej strane vyvoláva odpor verejnosti v prípade podozrenia, že ide o organizovanú alebo podvodnú činnosť.
Ústavný súd tu v roku 2012 rozhodol o neprípustnosti úplného a všeobecného zákazu žobrania.
V Spojených štátoch amerických je problematika žobrania posudzovaná rozdielne podľa právnych noriem jednotlivých štátov a legislatíva je neprehľadná. Nie sú zaznamená organizované formy žobrania a pokiaľ žobranie nie je vo forme obťažovania, polícia ho nerieši. V prípade obťažovania môže uložiť pokutu.
(rl)
Diskusia k článku: