00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

AKCIE / PODUJATIA
11. november 2015 / rl
Konferencia VIRTUÁLNA GENERÁCIA je určená pre odborných pracovníkov, ale aj laických pracovníkov s deťmi a mládežou. Bude 13. 11. v Paneurópskej vysokej škole na Tomášikovej ulici 20.

Inšpiráciou pre zrealizovanie prvého ročníka tejto konferencie boli konkrétne skúsenosti, ale aj vynárajúce sa otázky a dilemy z praxe internetovej poradne IPčko.sk, ktorá poskytuje internetové chatové poradenstvo mladým ľuďom v nepriaznivých životných situáciách.

Deti, mladí ľudia, ale aj my dospelí, dnes žijeme v dobe moderných technológií, internetu a sociálnych sietí. Sme virtuálnou generáciou. Riziká spojené s nadmerným používaním moderných technológií, či nástrahy internetu a sociálnych sietí, vyvolávajú často obavy a strach nielen u rodičov, učiteľov, ale aj u pomáhajúcich pracovníkov, sociológov, či potencionálnych zamestnávateľov. Našou úlohou je hľadať cesty ako pomôcť mladým ľuďom využívať moderné technológie a všetko, čo virtuálny svet ponúka, prospešným spôsobom. Konferenciou chceme vytvoriť platformu pre odbornú diskusiu, hľadanie odpovedí na otázky efektívnej práce s mládežou a zdieľanie skúseností, prezentovanie odvážnych nápadov i inovatívnych riešení, ktoré sa nevytvárajú od stola, ale rodia sa v reálnej praxi s klientom.

Tohtoročná téma „Sme dnes iní ako kedysi?“ otvorí dialóg o problematike virtuality a jej vplyvu na osobnosť mladých v jej celom spektre. Rovnako tak ponúkne pohľad na zmeny, ktoré virtualita ako fenomén spôsobila v oblasti služieb poskytovania pomoci mladým, či v oblasti ich vzdelávania a pracovného začlenenia. Budeme spoločne pomenúvať to, čo sa zmenilo a hľadať cesty, ako tieto zmeny uchopiť v prospech človeka ako takého i celej spoločnosti, v ktorej žije a tvorí ju.

Témy konferencie budú užitočné pre každého, koho zaujíma, ako netradične a pritom dostupne pracovať s deťmi a mládežou s využitím moderných technológií – psychológov, sociálnych pracovníkov, pedagógov, psychiatrov, študentov pomáhajúcich profesií, dobrovoľníkov, koordinátorov občianskych združení a neziskových organizácií, ale aj pracovníkov štátnej správy a verejnej správy, ktorých sa práca s deťmi a mládežou bezprostredne dotýka.

Zažite spolu s nami inšpiratívne prezentácie odvážnych myšlienok z praxe, interaktívne workshopy a získajte informácie o výsledkoch medzi/národných projektov i výskumných štúdií. Dosť času zostane aj na zdieľanie skúseností a neobvyklé príležitosti na sieťovanie. Zdroj: virtualnageneracia.sk

7,30-9,00Registrácia
9,00-9,20OTVORENIE KONFERENCIE

Marek Madro
IPčko.sk,

PhDr. Desanka Kanderová, PhD.
Paneurópska vysoká škola
9,20-9,50PREDSTAVENIE VÝSLEDKOV
VÝSKUMU INstantnE

Mgr. Lýdia Maróšiová
9,50-10,50SME DNES INÍ AKO KEDYSI?

Sme dnes „iní“ ako kedysi?
Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD,
Asociácia školských psychológov, PEVŠ

Príspevok zdôrazňuje zmeny v súčasnej škole z pohľadu psychológa a upozorňuje na úlohy, ktoré školských psychológov očakávajú v procese edukácie virtuálnej generácie detí. Autorka sa opiera o naše i zahraničné skúsenosti a o vlastné skúsenosti zo školsko-psychologickej praxe.

Existuje virtuálna generácia?
Prof. PhDr. David Šmahel, PhD.
Masarykova univerzita, Brno 
Príspevok sa zaoberá otázkou, či môžeme hovoriť o existencii „virtuálnej generácie“, alebo sa jedná len o módne používanie daného pojmu. Líši sa dnešná generácia od tých minulých z hľadiska postojov ku komunikačným možnostiam internetu? Vychádzame z dát projektu „World Internet Project- Czech Republic“, pričom porovnávame relevantné výsledky z rokov 2006,2008 a 2014.

Trendy, ktoré sú „trendy“
Mgr. Tibor Škrabský, 
IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Medzi hlavnými trendami dnešných mladých ľudí v online svete sa objavuje príklon k agresivite, či naopak spiritualite, extrémna dekadencia či naopak extrémna disciplinovanosť, alebo tiež tzv. Kryptokultúra. Čo tieto trendy sú,,ako sa mení prostredie mladých ľudí, a čo by mali vedieť tí, čo s nimi pracujú?

Virtuálna generácia a reálne násilie
JUDr. Karel Molin
MPSVaR SR 

Príspevok analyzuje ohrozenia detí reálnym násilím páchaným aj vo virtuálnom svete a možnosti pomoci z pohľadu implementácie Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím. Reflektuje význam úloh štátu a občianskej spoločnosti pri riešení danej problematiky ako aj aktuálne výzvy a trendy v tejto oblasti.

Diskusia k príspevkom

10,50-11,15Prestávka
11,15-12,15NÁSTRAHY A NÁSTROJE VIRTUÁLNEHO SVETA

Závislostné správanie spojené s využívaním mobilného telefónu, chatu a internetu
PhDr. Henrieta Roľková, PhD. 
Fakulta psychológie, Paneurópska vysoká škola, Bratislava

Príspevok pojednáva o netolizme, závislosti na chate, a problémovom užívaní mobilného telefónu, ktorý sa týka už detí útleho veku. Zdôrazňuje systematickú primárnu prevenciu v školských zariadeniach, ako aj negatívny vplyv a riziká spojené s kyberprostredím.

Google ako dobrý sluha, ale zlý pán.
Ing. Ján Januška
SEO konzultant

Aké problémy rieši mládež prostredníctvom Googlu? A prečo často nachádzajú „babské” rady namiesto odbornej pomoci?

Deti na internete so zodpovednosťou voči sebe aj iným.
Mgr. Mária Tóthová Šimčáková
detská psychologička a odborná garantka projektu Orange detinanete.sk
 Internet je pre deti priestorom neobmedzených možností. Podľa prieskumu ho využívajú denne. Kým generácia súčasných rodičov vyrastala vo svete bez neho a nedokážu posúdiť všetky možné riziká. Náš projekt im v tom má pomôcť. Bude vedieť súčasná generácia detí prebrať za seba zodpovednosť a správať sa tak aj na internete?

Závislostné správanie a internet
PhDr. Ingrid Hupková, PhD. 
Národné osvetové centrum

Príspevok priblíži klady a zápory internetu ako aj diagnostiku nelátkových návykových chorôb. Zároveň priblíži prepojenie reálneho a virtuálneho sveta, najmä vo vzťahu k vybraným závislostiam nelátkového charakteru.

Výzvy virtuálneho sveta pre život v reálnom svete detí a mladých ľudí.
Mgr. Aneta Chlebničanová
Nadácia pre deti Slovenska

Rozvoj sebaúcty detí a mladých ľudí prostredníctvom vzdelávania ako nástroj rozvoja zodpovedného správania sa v reálnom a virtuálnom živote. Virtuálny svet ako nástroj podpory rozvoja detí a mladých ľudí v reálnom živote.

Diskusia k príspevkom
12,15-13,15Prestávka na obed
12,30-13,00Tlačová konferencia
13,15-13,45Počítajme s virtuálnym svetom
Panelová diskusia

Prof.PhDr. Eva Gajdošová, PhD.
Prof. PhDr. David Šmahel, PhD.
Mgr. Mária Tóthová Šimčáková
14,00-15,30WORKSHOPY

1. Ako pracujeme s deťmi na linke
Mgr. Jana Šimončičová
Linka detskej istoty

Môže pripisovaný význam a sila virtuálnej generácie zakryť reálne problémy detí a mladých, ktoré sa dejú vo vnútri osobnosti, alebo v ich medziľudských vzťahoch? Pohľad organizácie, ktorá s nimi komunikuje pomocou e-mailov aj telefonicky.

2. Ako si (ne)zničiť život na facebooku
Filip Hric a Marek Madro
Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk

O internete sa často hovorí ako o akomsi priestore, v ktorom sa pohybuje celá jedna generácia mladých ľudí. V čom sa ale tento priestor odlišuje od toho reálneho? Workshop je prezentáciou skúseností z činnosti internetovej poradne a pozvánkou k diskusii o tom ako možno ľuďom v internetovom priestore efektívne pomáhať a chrániť ich pred sociálnopatologickými javmi vo virtualite.

3. Bezpečná interakcia cez médiá
PhDr. Desanka Kanderová, PhD.
Paneurópska vysoká škola

Workshop priblíži zvyšujúcu sa potrebu bezpečného a zodpovedného používania internetu, mobilných telefónov a nových technológií. Kyberšikana ako novodobá forma šikany, patrí medzi sociopatologický jav, ktorý môže vyvolať depresiu a suicidálne tendencie u detí a mladých. Osobitná pozornosť bude preto venovaná spôsobu „boja“ proti vírusu kybešikany.

4. Závislosť, kyberšikana či anonymita na internete. Je to podľa Vás problém?! 
Mgr. Mária Tóthová Šimčáková
detská psychologička a odborná garantka projektu Orange detinanete.sk

Workshop Vám priblíži ako vyzerajú naše prednášky na školách s deťmi, na aké nebezpečenstvá upozorňujeme rodičov a rovnako sa môžeme tešiť na zážitkové aktivity spojené s rizikami na internete . 

5. Kozmo a jeho dobrodružstvá 
Mgr. Mariana Kováčová
Centrum Slniečko, n.o. 

Vesmír je pestrý a zaujímavý. Občas však číha na objaviteľa aj nebezpečenstvo. Kozmo nedávno precestoval galaxiu TYRANNIA 200B. Cestujme spolu s Kozmom. 19 foriem násilia na deťoch na 19 planétach. O násilí na deťoch pre deti v online priestore. 

od 15:30Virtuálna kaviareň

Program priebežne dopĺňame

Odborní garanti

Fakulta psychológie PEVŠ

Prof. PhDr. Teodor Kollárik, DrSc.

Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD.

PhDr. Desanka Kanderová, PhD.

PhDr. Henrieta Roľková, PhD.

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
Apríl 2024
gallery
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB