00:00:00     21.2.2012     meniny má
icon icon

Newsletter

Aktuálne vydanie

Aktuálne vydanie

Facebook

Témy na voľný čas
09. december 2016 / rl
Tradícia Vianočných trhov v centre Bratislavy sa v novodobej histórii začala v roku 1993. Zástupcovia mesta, inšpirovaní dizajnom a dramaturgiou vianočných trhov v niektorých európskych mestách (Norimberg, Brusel, Štrasburg, Stuttgart), obnovili podobnú tradíciu aj v Bratislave.

Pre mnohých Viedenčanov sa práve komornejšia atmosféra a “prajný duch” trhov stali dôvodom predvianočnej návštevy Bratislavy. Trhy si vybudovali povesť jedného z najpopulárnejších spoločenských podujatí adventného času v hlavnom meste Slovenska. Rastúci záujem verejnosti mal za následok rozširovanie trhov. Počet stánkov sa po desaťročí existencie viac ako zdvojnásobil, trhy “expandovali” aj do priľahlých nádvorí a námestí. Koncom 90-tych rokov sa trhy rozšírili na nádvorie Starej Radnice. Od roku 2003 koncepcia vianočných trhov postupne integrovala priestor Františkánskeho námestia. Napriek komerčným ponukám, ktoré sprevádzali toto podujatie od jeho vzniku, si trhy uchovali svoj “mestský” charakter. Jeho súčasťou je aj tradícia rozsvietenia vianočného stromčeka predstaviteľmi mesta, ktorým sa každoročne oficiálne bratislavské Vianočné trhy začínajú.

Hlavné a Františkánske námestie

Na Hlavnom, Františkánskom a Primaciálnom námestí je rozmiestnených spolu 100 stánkov. Na Hlavnom námestí ich je 72 stánkov, Františkánskom 27 a jeden stánok na Primaciálnom námestí ako obsluha klziska pred Primaciálnym palácom. Na tohtoročných vianočných trhoch sa okrem obľúbených stánkov s občerstvením objavili aj stánky s lahôdkami na domov, stánky s vianočnými darčekmi a tradičné stánky pre charitu. Premiéru mali dva stánky - jeden so špeciálnym sortimentom zameraný na zdravú výživu a exotické chute a druhý je plný rozmanitej čokolády. Mesto tento rok zriadilo toalety na Františkánskom námestí v podobe unimobunky, ktorá je vybavená aj umývadlom. (Žiaľ prvé dni mali toalety problémy s elektrinou a vodou). Hlavnou kultúrnou scénou je už tradične pódium na Hlavnom námestí, kde bude každý utorok v rámci Vianočnej Bratislavy vždy iná charita prezentovať svoju činnosť a každú stredu vystúpia gospelové zbory a slovenské ľudové súbory. Pre rodiny s deťmi sú v Klariskách pripravené víkendové tvorivé dielne, kde si budú môcť najmenší vyrobiť darčeky a ozdobiť perníky. Okrem Hlavného námestia bude program pokračovať aj na Laurinskej ulici, kde budú rozmiestnené vianočné stromčeky zdobené žiakmi základných a stredných škôl Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré sa rozsvietia 11. decembra počas „Summitu Mikulášov“. Laurinská ulica a Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava ožijú 17. decembra vianočnou verziou Dobrého trhu so stánkami s domácimi výrobkami a maškrtami. Novinkou tohtoročných trhov je Ulička želaní na Kostolnej ulici, ktorá bude zdobená imelom a bude slúžiť ako atrakcia pre tých, ktorí vedia, že pod imelom nesmie ostať nikto nepobozkaný. Vianočné trhy 2016 a spolu s nimi kultúrny program Vianočnej Bratislavy potrvajú do 22. decembra 2016.

Hviezdoslavovo námestie

Na Hviezdoslavovom námestí je tento rok 48 stánkov, ponúkajú tradičné občerstvenie, tematické darčekové predmety a suveníry. Priestor má aj charita. Novinkou je vytvorenie tzv. „detskej zóny“ pre rodiny s deťmi, kde bude okrem atrakcií pre deti aj program približujúci deťom slovenské tradície. Toalety sú zabezpečené v predĺženej prevádzkovej dobe na verejných toaletách pri Redute a rovnako ako minulý rok, aj teraz budú zabezpečené aj prenosné chemické toalety. Staré Mesto pokračuje v minuloročnej tradícii rozsvecovania sviečok na adventnom venci. Osvetlenie použité na stromček je z minulého roka a má asi 15tis. svetelných bodov.

Gastronómia na vianočných trhoch

Zo stánkov s gastronómiou akoby sa vytrácala tradičná vianočná kapustnica. Zato cigánska pečienka hraje opäť prím spolu s lokšami a zemiakovými plackami. Žiaľ, ceny si predajcovia opäť zrejme dohodli a takmer v každom stánku sú jednotné. Cigánska pečienka stojí všade 3,80!, čo už sa blíži k „astronomickej“ sume, ktovie na akom čísle a v ktorom roku sa jej cena ustáli, alebo zníži...Ceny za občerstvenie sú rovnaké, alebo podobné, s malými, či väčšími odchýlkami. Za dva deci vareného vína zaplatíte 1,50, za deci medoviny jedno euro, za deci punču zväčša tiež jedno euro. Pečená klobása je za 3,50, zemiaková placka od dvoch eur, domáca kapustnica sa dá kúpiť za 2,50, ale aj za prekvapivo vysokú cenu 4 eurá! Grilovaný encián je od 3,50, grilovaný oštiepok za dve eurá, ale aj za 3,50. Lokša mastená stojí od jedného eura, s plnkami drahšia o 50 centov a viac.

Na vianočných trhoch sa v posledných rokoch rozmohlo varené ríbezľové víno, ktoré už ponúka množstvo stánkov, čo v minulosti nebolo zvykom. Ide o výnimočnú špecialitu Bratislavy, s ktorou sa na iných vian. trhoch ani v zahraničí zrejme nestretneme. Špecializovaný stánok na ríbezľové víno môžeme navštíviť na Hviezdoslavovom námestí. Zvyčajne pred ním stojí dlhý rad čakajúcich. Na trhoch je v ponuke aj domáca huspenina za 4 eurá, ale za zmienku stojí aj stánok s bezlepkovými produktami pre celiatikov. V ponuke je aj slivkové víno za 2,50 a viac, ale aj pečené stehno, bôčik a iné časti prasaťa na Hviezdoslavovom námestí. Napriek zvyšujúcim sa cenám pochutín je záujem o vianočné trhy slušný.

Organizácia trhov

Z hľadiska rozmiestnenia stánkov vzniká určitý pretlak ľudí medzi stánkami stojacimi pri Miestodržiteľskom paláci na Františkánskom a Hlavnom námestí. Vzniká tu úzky koridor a v čase náporu ľudí tu dochádza k pretláčaniu sa formou „telo na telo“. Magistrát by mal v budúcnosti zvážiť vhodnejšie umiestnenie stánkov na tomto mieste. Oceňujeme množstvo odpadkových košov, nový druh toaliet s vodou a dúfame, že mesto zabezpečí ich funkčnosť a čistotu do konca konania trhov. Stánky na trhoch majú slušný dizajn a výzdobu, kruhový drevený kryt so „stolovaním“ okolo Rolandovej fontány so svetelnou výzdobou na Hlavnom námestí, je dobrým nápadom realizovaným už pred rokom. Nápad s Uličkou želaní kvitujeme, večerné osvetlenie na halúzkach ale dlho nevydržalo...Hviezdoslavovo námestie si vianočné trhy predĺžilo a končia sa tradičným klziskom za kinom Mladosť. Na trhoch je dostatok miesta na „stolovanie“, aj dostatok odpadkových košov.

Zdá sa, že vianočné trhy v Bratislave si konečne, po dlhých rokoch, začínajú zakladať na veľmi dôležitom aspekte a tým je čistota a poriadok. Nie vždy a všade je to ideálne, ale už omnoho lepšie ako kedysi.

(rl)

Fotogaléria

Pridať komentár

Nepovinné
Povinné
Nepovinné

Najčítanejšie články

Kalendár akcií

gallery
September 2024
gallery
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
1. miesto v sutazi

Fotogaléria

Anketa

Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?
© 2024 Bratislavský kuriér. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB