Pre TASR to povedal člen predsedníctva Asociácie bratislavských vodáckych klubov a kapitán Vodáckeho klubu Dunajčík Bratislava Martin Mišík. História vzniku a rozvoja vodáckych športov bola na Slovensku podľa neho spojená práve s riekami ako Dunaj či Váh.
"Na Dunaji sa rozvinuli vodácke športy aj v Rakúsku, Maďarsku či Srbsku. Vodáci si vytvárajú k vode, na ktorej jazdia, intímny vzťah. Zaujímavé je, že keď dobre poznáte Dunaj a jeho zákutia na Slovensku či v Maďarsku, cítite podobnú atmosféru aj na iných úsekoch tejto rieky až po jej deltu," priblížil Mišík.
Vodáci popri láske k Dunaju pociťujú aj pokoru. Práve jej nedostatok podľa Mišíka zapríčinilo, že táto rieka a jej príroda boli v minulosti značne zdevastované. "Dnes sa situácia jasne zlepšuje. Povedomie verejnosti, odborníkov, inštitúcií a úradov o potrebe ochrany prírodného bohatstva Dunaja sa zvyšuje. Záujem verejnosti o rieku stúpa," povedal.
Ako tvrdí, táto rieka nie je nebezpečná pre šport. Dokazuje to podľa neho aj fakt, že po nej už približne 100 rokov bezpečne pádluje a vesluje množstvo vodákov. "Treba poznať a dodržať určité zásady, rozpoznať a správne odhadnúť jeho silu, poznať svoje schopnosti, mať správny športový výstroj. Najlepším spôsobom, ako sa to naučiť, je systematický vodácky výcvik či tréning v niektorom vodáckom klube," skonštatoval Mišík.
Tradičnými projektmi vodákov na Dunaji sú splavy, tréningy a súťaže. Každý vodácky klub má svoje akcie, ktoré organizuje. Mnohé sú však spoločné i medzinárodné. "Známa je medzinárodná vodácka turistická plavba TID z Nemecka až do Dunajskej delty. Medzinárodný kredit majú preteky Hargašov memoriál a Dunajský maratón v kanoistike a veslovaní. Populárne sú aj tradičné vodácke orientačné preteky v ramenách Dunaja okolo Bodíkov. V spleti dunajských ramien sú rozostavené a ukryté kontrolné body a pretekári ich pomocou mapy hľadajú a snažia sa ich zozbierať v čo najrýchlejšom čase," priblížil Mišík.
Vodácka magistrála sa nachádza blízko brehu rieky a snahou Asociácie bratislavských vodáckych klubov je, aby sa tu breh neupravoval nevhodným spôsobom a neobjavili sa tu hausbóty či pontóny, ktoré by boli pre športujúcich vodákov jazdiacich proti prúdu pri brehu prekážkou alebo nebezpečenstvom. Ambíciou vodákov je prispieť k vytvoreniu koncepčného plánu či generelu dunajských brehov, aby sa problémy okolo Dunaja vnímali komplexne a činnosti i zámery premyslene koordinovali.
Snahou vodákov je taktiež umožniť jednoduchšie prekonanie stupňa Čunovo na vodnom diele Gabčíkovo či umožniť ľahšie preniesť člny do Malého a Mošonského Dunaja. Taktiež umožniť lepšiu plavbu po dunajských ramenách, ktoré sú prehradené prehrádzkami. "Príklady a inšpiráciu čerpáme zo zahraničia, z Rakúska, Česka aj Maďarska," dodal Mišík.
Témy na voľný čas
26. jún 2016
/ rl
Rieka Dunaj znamená pre celé generácie vodákov na Slovensku i v zahraničí obľúbený kus prírody, ktorý je zároveň športoviskom, miestom oddychu i romantických zákutí.
(TASR)
Najčítanejšie články
Fotogaléria
Anketa
Patria podľa vás stromy na Františkánske a Hlavné námestie?